Draugiem
Facebook
Youtube
Youtube

Vai piedalīsies Atvērtajās Durvju Dienās
5. un 6. Augustā?

Lai uzzinātu vairāk, spied šeit.

Jā, piedalos katru gadu.
Jā, piedalīšos pirmoreiz.
Nē. Vēlos, bet netieku.
Nē. Neinteresē.
Kas tās tādas?
SIA "Kokaudzētava Baltezers" Tālr.: 67996370 E-pasts: baltezers@baltezers.lv

Augi ar ēdamām ogām

Lapu koki un krūmi

Aktinīdijas (Actinidia kolomikta) pamatoti var dēvēt par ziemeļu kivi – zem spēcīgi augošā, līdz 6-10 m augstā vīteņauga efektīgi zaļganbaltā, rozā lāsojumu klātā lapojuma vasaras otrajā pusē pakāpeniski sāk nogatavoties 2-2.5 cm gari, zaļi un neievērojami, bet ļoti saldi auglīši, kas garšo līdzīgi kā kivi un satur daudz C vitamīna un augļu cukuru. Lai aktinīdija ražotu augļus, dažām to sugām nepie-ciešams blakus stādīt divus augus – sievišķo un vīrišķo, pie tam tieši vīrišķo eksemplāru lapojums ir izteikti krāsains un dekoratīvs. Aktinīdijām nepieciešams balsts, ap kuru vīties, auglīga, mitra augsne un noēnota sakņu sistēma, par ko vajadzētu parūpēties pirmajos augšanas gados, kamēr lapojums nav nosedzis saknes.
Actinidia kolomikta - Mandžūrijas aktinīdija Actinidia kolomikta - Mandžūrijas aktinīdija
Augstums: 3-6 m
Vainags: liāna
Augļi: saldi skāba, zaļgana oga, aromātiska, bagāta ar C vitamīnu, IX-X
Platums: -
Lapojums: zaļš
Ziedi: balti, divdzimumu, neievērojami, smaržīgi, VI-VII
Vīrišķajiem eksemplāriem ziedēšanas laikā lapas kļūst bālas, vēlāk baltas līdz rozā un sārtas. Divmāju augs. Sargāt no kaķiem (ļoti garšo viss augs). Stādīšana: Saulainā, aizsargātā vietā, vidēji mitrā, vidēji bagātā - bagātā, vāji skābā līdz neitrālā, kultivētā augsnē. Vajadzīgs balsts. Stāda ēku A, R pusēs.
ĒDAMAIS SAUSSERDIS (Lonicera edulis, Lonicera kamchatica) jau jūnija pirmajā pusē pārsteidz ar agru ražu – garenām, ar vieglu apsarmi klātām, zilām neregulāras formas ogām, kas satur tikpat daudz C vitamīna kā upenes, kā arī pektīnvielas, cukurus, organiskās skābes, minerālvielas, miecvielas, antociānus, flavonoīdus. Pusotru, divus metrus augstais krūms uzzied agri pavasarī balti rozā ziediem. Sausserža dzimtene ir Sibīrija un Altajs, kā dēļ tā prasības pēc augšanas apstākļiem ir ļoti pieticīgas un ražas laiks tik agrs. Bagātīgākai ražai gan nepieciešama saulaina augšanas vieta, irdena augsne.
Lonicera kamtschatica 'Pārsteigums' - Kamčatkas sausserdis Lonicera kamtschatica 'Pārsteigums' - Kamčatkas sausserdis
Augstums: 1.2 m
Vainags: plati noapaļots
Augļi: zilas, ēdamas ogas, nogatavojas VIs
Platums: 1.5 m
Lapojums: gaiši zaļš, matēts
Ziedi: dzeltenzaļi, V
Stādīšana: Saulainā vietā, vidēji mitrā, caurlaidīgā, vidēji bagātā - bagātā augsnē. Pacieš arī noēnojumu.
CITRONLIĀNAS (Schisandra chinensis) ogu garša aptver veselu buķeti – saldu, skābu, sāļu, sveķu un muskata garšas. Zem šī vīteņauga zaļā lapojuma slēpjas spilgti sarkani ogu ķekari, kuri lieliski izceļas uz horizontālām pergolām. Tonizējošie augļi satur ēteriskās eļļas, miecvielas, taukskābes un organiskās skābes, C un E vitamīnu, pektīnu, minerālvielas, kā arī mikroelementus titānu, sudrabu, selēnu, varu, mangānu, cinku un niķeli. Citronliānai nepieciešama laba dārza augsne un balsts, ap kuru vīties - pieauguši augi var sasniegt 8 m garumu. Ziedi – neievērojami, taču lapu gaišzaļā apakšpuse vējā rada divu dažādu toņu lapojuma efektu. Augs ir ēncietīgs, bet vērtīgos augļus bagātīgāk ražos, augot saules pusē.
Schisandra chinensis - Ķīnas citronliāna Schisandra chinensis - Ķīnas citronliāna
Augstums: 8 m
Vainags: liāna
Augļi: spilgti sarkanas ogas, VIIIb-IXs
Platums: 1.5 m
Lapojums: tumši zaļš, apakšpuse gaiša, rudenī koši dzeltens
Ziedi: krēmbalti, neievērojami, VIs
Augļi ēdami, ļoti skābi, ārstnieciski tonizējoši. Ogas kā jāņogu ķekars. Stāda pie ēku sienām. Vidēji Ātraudzīgs. Stādīšana: Saulainā - daļēji noēnotā, no vējiem aizsargātā vietā, pietiekami mitrā, irdenā, trūdvielām bagātā augsnē. Vajadzīgs balsts. Stumbra apakšējai daļai jābūt noēnotai. Jaunībā ēncietīga.
DZĒRVENES (Vaccinium macrocarpon) - īsta C vitamīna krātuve, satur arī B1, B2, B3 vitamīnus, karotīnu, organiskās skābes un pektīnvielas. Dārzā var sniegt bagātīgu ražu pat nelielā platībā. Spēcīgi augošie un stīgojošie dzinumi ātri apsakņojas, veidojot zemu, blīvu un atsperīgu spilvenveida ceru, kurā kā milzīgas pērles izkaisītas baltsārtās ogas. Pēc salnām tās kļūst koši sarkanas, salā iegūst maigāku garšu un spēj saglabāties cerā pat līdz pavasarim. Viens dārza dzērveņu cers ar laiku spēj aizņemt kvadrātmetru vai pat lielāku platību, tāpēc jau stādot ieteicams augsni pietiekamā platībā atbrīvot no daudzgadīgo nezāļu saknēm. Saule, bagātīgs mitruma režīms, skāba kūdraina augsne un regulāra papildmēslošana palielinās dārza dzērveņu šķirņu ražu.
Vaccinium macrocarpon 'Pilgrim' - Amerikas lielogu dzērvene Vaccinium macrocarpon 'Pilgrim' - Amerikas lielogu dzērvene
Augstums: 0.15 m
Vainags: klājenisks
Augļi: sarkanas ogas
Platums: līdz 1 m
Lapojums: zaļš
Ziedi: rozā, VI-VIII
Stādīšana: Saulaina, daļēji noēnotā vietā, vidēji mitrā - mitrā, vidēji bagātā augsnē. Izrok bedri 50 cm dziļumā, ieklāj plēvi tā lai tās malas būtu uzlocītas 10 cm augstumā, pilda ar kūdru, nedaudz piejaucot melnzemi un mizu mulču, to visu sajauc.
BRŪKLENES (Vaccinium vitis-idaea) arī satur daudz C vitamīna, kā arī pektīnvielas, kāliju un mangānu, bet to sēkliņas - Omega-3 taukskābes. Dārza brūkleņu cerus, kas dažām šķirnēm ir miniatūri, 10-15cm augsti, bet citām var sasniegt līdz 30 cm augstumu, rudenī rotā spilgti un kupli ogu ķekari. Brūklenes lieliski papildina dabīgus priežu stādījumus, kur to augšanu veicina mikoriza - dabīga sēņotne mājo uz augu saknēm, veicinot augšanu, tāpēc dārza augsnei, kur paredzēts stādīt brūklenes, īpaši ieteicams pievienot dabīgu meža augsni, kā arī kūdru un smalku priežu mizu mulču. Tām nav piemērota smaga un blīva māla augsne. Brūklenēm nepieciešama saulaina augšanas vieta līdz pusēna un pietiekams mitruma daudzums.
Vaccinium vitis - idaea 'Koralle' - Brūklene Vaccinium vitis - idaea 'Koralle' - Brūklene
Augstums: 0.25 m
Vainags: noapaļots, blīvs
Augļi: koši sarkanas, apaļīgas, nelielas ogas, VIII-XI
Platums: 0.5 m
Lapojums: zaļš, spīdīgs, mūžzaļš
Ziedi: balti, zied atkārtoti, V-VI
Stādīšana: Saulē līdz pusēnā, vidēji mitrā, caurlaidīgā, vidēji bagātā - bagātā, skābā augsnē. Nemīl pārlieku lielu mitrumu.
Vaccinium vitis - idaea 'Red Pearl' - Brūklene Vaccinium vitis - idaea 'Red Pearl' - Brūklene
Augstums: 0.25 m
Vainags: noapaļots, blīvs
Augļi: sarkanas ogas
Platums: 0.5 m
Lapojums: zaļš, spīdīgs, mūžzaļš
Ziedi: balti, V
Ļoti ātri izplešas un labi ražo. Stādīšana: Saulē līdz pusēnā, vidēji mitrā, caurlaidīgā, vidēji bagātā - bagātā, skābā augsnē. Nemīl pārlieku lielu mitrumu.
Vaccinium vitis - idaea Norvēģijas Nr.1 - Brūklene Vaccinium vitis - idaea Norvēģijas Nr.1 - Brūklene
Augstums: 0.3 m
Vainags: noapaļots, blīvs
Augļi: lielas, sarkanas ogas
Platums: 0.5 m
Lapojums: zaļš, spīdīgs, mūžzaļš
Ziedi: balti, V-VI
Stādīšana: Saulē līdz pusēnā, vidēji mitrā, caurlaidīgā, skābā augsnē.
Vaccinium vitis - idaea 'Runo Bielawskie' - Brūklene Vaccinium vitis - idaea 'Runo Bielawskie' - Brūklene
Augstums: 0.25 m
Vainags: noapaļots, blīvs
Augļi: lielas, sarkanas, spīdīgas ogas
Platums: 0.5 m
Lapojums: tumši zaļš, mūžzaļš
Ziedi: balti, zied atkārtoti, V-VI
Stādīšana: Saulē līdz pusēnā, vidēji mitrā, caurlaidīgā, vidēji bagātā - bagātā, skābā augsnē. Nemīl pārlieku lielu mitrumu.
ZILENES JEB KRŪMMELENES (Vaccinium corymbosum) savu triumfu dārzā uzsāk drīz vien pēc zemenēm. Tumši zilās, bet dažām šķirnēm pat spoži melnās, ar vieglu apsarmi klātās ogas ir saldas, ar maigu garšu, bagātas ar augu olbaltumvielām un ogļhidrātiem, satur organiskās skābes, kāliju, kalciju, magniju, fosforu un dzelzi. Stādot dārzā vairākas šķirnes, ražu iespējams ievākt pakāpeniski līdz pirmajam salam. Ogu krūmu lapojums rudenī kļūst izteikti dekoratīvs, pēc salnām iegūstot koši sārtu nokrāsu. Zilenēm piemērota saulaina augšanas vieta un barības vielām bagāta, caurlaidīga augsne ar skābu reakciju. Lai pasargātu augus no izsalšanas, tai ieteicams piejaukt skujkoku mizu mulču, bet kūdrainās augsnes iesilšanu veicina neliels smilts piejaukums.
Vaccinium corymbosum (šķirnes) - Vairogu zilene jeb krūmmellene Vaccinium corymbosum (šķirnes) - Vairogu zilene jeb krūmmellene

Vainags: krūmveida
Lapojums: zaļš, rudenī sarkanos, oranžos, dzeltenos toņos
Ziedi: balti - rozā, zvanveida, V

Doties uz... ĪSAIS KURSS ZILEŅU AUDZĒŠANĀ

'Blue Ray'

Augstums: 1.5 m
Platums: 1.2 m
Ogas ēdamas - zilas, nogatavojas pakāpeniski; vidēji agra šķirne.

'Bluecrop'

Augstums: 1.5 m
Platums: 1.2 m
Ogas ēdamas - zilas, nogatavojas pakāpeniski; vidēji agra šķirne.

'Chandler'

Augstums: 1.5-2 m
Platums: 1.2 m
Ogas ēdamas - lielas (ķiršu lielumā), ļoti garšīgas, vidēji agras līdz vēlas (no augusta sākuma līdz semptembra vidum), bagātīgi un ilgi ražo.
Lai apputeksnētos, nepieciešami vismaz 2 krūmiņi (tāda pati vai cita šķirne).

'Chippewa'

Augstums: 1-1.2 m
Platums: 1-1.2 m
Ogas ēdamas - zilas, saldas; vidēji agra šķirne.

'Coville'

Augstums: 1.5-2 m
Platums: 1.2 m
Ogas ēdamas - tumši zilas, ļoti garšīgas, nogatavojas pakāpeniski; vēlā šķirne (VIII-XI).

'Patriot'

Augstums: 1.5 m
Platums: 1.2 m
Ogas ēdamas - zilas, lielas, nogatavojas pakāpeniski, ražo agri un bagātīgi.

'Polaris'

Augstums: 1 m
Platums: 0.7 m
Ogas ēdamas - zilas, nogatavojas pakāpeniski, vasarā. Apputeksnējas no citām zileņu šķirnēm.

'Toro'

Augstums: 1-1.2 m
Platums: 1-1.2 m
Ogas ēdamas - zilas, lielas, saldas, nogatavojas pakāpeniski, vasaras beigās.

Liekot lietā izdomu un zināšanas par dekoratīviem augļus ražojošiem augiem, lieliski varat tos iekļaut dārza stādījumos un katru gadu baudīt vērtīgus, garšīgus augļus.

   
 
Izstrādātājs: MediaWEB