Draugiem
Facebook
Youtube
Youtube

Vai piedalīsies Atvērtajās Durvju Dienās
5. un 6. Augustā?

Lai uzzinātu vairāk, spied šeit.

Jā, piedalos katru gadu.
Jā, piedalīšos pirmoreiz.
Nē. Vēlos, bet netieku.
Nē. Neinteresē.
Kas tās tādas?
SIA "Kokaudzētava Baltezers" Tālr.: 67996370 Fakss: 67904842 E-pasts: baltezers@baltezers.lv

Ziemcietes

ZIEMCIETES / GRAUDZĀLES

Informācija par ziemcietēm apskatāma šeit (informācija vēl tiek papildināta).

Ja skuju kokaugi un lapu kokaugi ir tie, kas veido dārza telpu, tad ziedi šai vidē ienes pārsteiguma un prieka mirkļus no agra pavasara līdz vēlam rudenim.

Ziemcietes ir daudzgadīgi augi, kas pārziemo ar pazemes daļām (ir dažas ziemcietes, kuru lapojums ir ziemzaļš, piem., mūžzaļā ibēre, ložņu arābe, galotņu pahisandra, kapmirtes u.c., vai daļēji ziemzaļš, piem., jūrmalas armērija). Šajā grupā neieskaita sīpolaugus un gumu augus.

Katrai ziemciešu dobei vai atsevišķiem solīteraugiem ir ar kaut ko jāsaistās telpā. Parasti ziedi labi izceļas tieši uz aizmugurējā fona, par ko kalpo vai nu koku un krūmu stādījumi, dzīvžogi, vai ēku siena, atbalsta mūrītis, pergola vai plašākā teritorijā - skaista ainava.

Ziemcietes var iedalīt:

  • pēc auguma (no 0,03 m (pelēkā kaķpēdiņa, globulārija) līdz pat 2 m (vairoga astilbveide));
  • pēc ziedēšanas laika (no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim);
  • pēc ziedu un lapu krāsas;
  • pēc augšanas īpatnībām (veido mazākus vai lielākus klājienus, cerus);
  • pēc apgaismojuma prasības (saule, ēna vai daļējs noēnojums);
  • pēc mitruma daudzuma nepieciešamības (izteikti sausummīļi, vidēji mitru un mitru augšņu augi);
  • pēc mūža ilguma (īsmūža (līdz 3 gadi), vidēji garš mūžs (no 3-5 gadi) un ilgmūžīgi (apmēram 10 gadi));

Šie daudzie faktori nosaka, kādus ziedus jūs izvēlēsieties stādīt - akmensdārzos vai ūdens tuvumā, noēnotās vietās koku paēnā vai saulainā dārza daļā. Kokaudzētavā pie katra auga ir detalizēti apraksti, kuri palīdzēs jums atrast piemērotākos augus jūsu izvēlētajai vietai.

Viens no veidiem, kā ierīkot ziemciešu dobi, ir stādīt augus "pa stāviem". Priekšējā daļā stāda zemāka auguma augus. Piemēram, hostas, kas ir skaistas ar sava lapojuma krāsu un ziediem, kuriem pēc noziedēšanas ir jāizgriež ziedkāti, kā arī dažādas zemās pulkstenītes (Portenšlāga un Gargānas pulkstenīte), kas zied ziliem ziediem no jūnija līdz augustam un līdz septembrim zied Požarska pulkstenīte; kaķumētra jeb nepeta zied visu vasaru ar zilas krāsas ziediem; dekoratīvie raspodiņi veido skaistu, kuplu zaļgandzeltenu apmali. "Otrajā stāvā" var stādīt dažādu nokrāsu (no balti -> rozā, gaiši rozā -> tumši rozā, sarkaniem) ziediem cerveida astilbes, saulainās dzeltenoranžās krāsās rudbekijas un gailardijas; baltās un zilās liatres, platpulkstenītes, flokšus.

Augumā augstākos ziedus stāda "trešajā stāvā", kur var noderēt dažādas ligulārijas, kam ir dekoratīvi ne tikai pēc formas atšķirīgi dzeltenīgas krāsas ziedi, bet arī lapojums - zaļš, sarkanbrūns; helēnijas, zeltslotiņas, augstās graudzāles.

Ja dobe attiecīgā vietā ir samērā gara un plata, tad augus tajā var ritmiski atkārtot (parasti atkārto otrā un trešā stāva augus).

Var veidot arī krāsu noskaņu dobē, kur visplašāk tiek pielietoti vai nu auksto krāsu toņi (balti, rozā, zili, violeti krāsu ziedi vai to lapas) vai silto krāsu toņi (dzeltenas, oranžas, sarkanbrūnas ziedu un lapu krāsas).

Akmensdārzos dažāda krāsu laukumu spēles (gan pēc ziediem, gan lapojuma) var veidot no zemajiem laimiņiem, ložņu cekuliņa, dārza zilgalvītes, īlenlapu gaurenītes, zemās heihēras, vilnainās sārmenes. Šķirņu mārsili, piparmētras, lavandas, raudenes, kaķumētras, vērmeles ir ne tikai zemi augumā, bet arī ļoti aromātiski, kas dod iespēju uztvert dārzu ne tikai vizuāli, bet arī ar smaržu, kas nepārprotami rada ļoti patīkamas un jaukas izjūtas. Dobi var papildināt ar dažādu ziedu krāsu silpurenēm, daudzkrāsu eiforbijām, ložņu ģipseni, kas vienuviet aug ļoti ilgu laiku.

Ja nepieciešams noklāt kādu laukumu pusēnā, tad no ziemcietēm var izmantot pavasara omfalodi, kas zied pavasarī ar zilas krāsas ziediem, vai arī izmanto sudrablapu vai plankumaino panātri, kas ar savu gaišo lapojumu šo ēnaino vietu var padarīt dzīvespriecīgāku. Saulainā vietā un pusēnā kā klājienu var izmantot zemās Ķīnas astilbes, kas ar violetrozīgiem ziediem priecēs vēlu rudenī.

Solīterstādījumus, t. i. lielu augu atsevišķas grupas, var veidot no rodžersijām, vairoga astilbveidēm, ligulārijām.

Ziemcietes protams izmanto arī grieztiem ziediem, telpu noformēšanā un apsveikuma pušķu veidošanā. Daudzas no tām var sažāvēt un izmantot sauso ziedu kompozīcijās.

Tā, kā ziemcietes ir daudz smalkāki un jūtīgaki augi kā kokaugi, tad to kopšana un uzraudzīšana prasa daudz vairāk laika. Regulāri jāveic pārstādīšana, atkarībā no mūža ilguma, jāizgriež noziedējušie ziedi. Vasaras laikā jālaista pēc vajadzības. Rudenī augi jāapgriež un jānomulčē ar neitralizētu kūdru.

   
 
Izstrādātājs: MediaWEB