Draugiem
Facebook
Youtube
Youtube

Vai piedalīsies Atvērtajās Durvju Dienās
5. un 6. Augustā?

Lai uzzinātu vairāk, spied šeit.

Jā, piedalos katru gadu.
Jā, piedalīšos pirmoreiz.
Nē. Vēlos, bet netieku.
Nē. Neinteresē.
Kas tās tādas?
SIA "Kokaudzētava Baltezers" Tālr.: 67996370 E-pasts: baltezers@baltezers.lv

Dārza Pasaule Nr.__ / 09.2006

Doties atpakaļ uz Publikācijām Skatīt oriģinālizdevumu:

Dārza Pasaule viesojas

Vieta, kur

augiem labi iet

Stādaudzētava Baltezers. Par to parasti runā vispārīgākajā pakāpē ­ vislielākā, visvairāk augu, vismodernākās tehnoloģijas, visjaunākās idejas... Baltezers ir piemērs pārējām Latvijas stādaudzētavām un augu iepirkšanas paradīze dārzniekiem. Te saimnieko kuplā Kazaku ģimene no dārznieku dzimtas.

Šovasar žurnāla Dārza Pasaule rīkotajā izstāde Ziedu Balle Kazaku ģimene saņēma galveno atzinību - balvu par ieguldījumu Latvijas dārzkopības attīstībā. Tātad iemeslu gana, lai dotos ciemos pie mūždien darbos aizņemtā Baltezera saimnieka Vara Kazaka.

Kā sākās Baltezers?

- Stādaudzētava un māja ar dārzu atrodas mežā. Lielās priedes apkārt rada augiem tīkamu mikroklimatu. Kad sākām saimniekot, te bija tikai liels, smilšains laukums. Palēnām sākām ielabot augsni. Vispirms audzējām kokus mežam, tad dekoratīvos stādus savam dārzam, pamazām arī pārdošanai. Sākotnēji neplānojām tādus apjomus, bet viss notika it kā pats no sevis.
Man šķiet, ka vide ir ļoti svarīga, - tā veido cilvēku. Esmu nācis no dārznieku ģimenes, izaudzis augiem bagātā dārzā. Man tā stādīšana ir asinīs. Kad sākām savu saimniecību, vecākajiem bērniem dārza vietā diemžēl bija tikai smiltiņas, kur rotaļāties, un darbošanās audzētavā. Mazākā, kurai ir nepilni pieci gadi, visvairāk ir iekšā tajā procesā; viņai šī dārza izjūta ir organiska.Kuplā Kazaku gimene - Agnese, Silvija, Varis, mazā Selīna, Anita (fotografēšanās brīdī klāt nebija bērni Inese, Zane un Ansis) - kopj plašo stādaudzētavu un dārzu pie tās.

Kā tiekat galā ar tādu daudzumu augu?

- Es katrā augā redzu personību. Pazīstu katru savu augu, mēģinu sagādāt tam vislabākos apstākļus, izprast vajadzības. Ja tas izdevies, ir milzu gandarījums. Ar augiem ir kā ar maziem bērniem - runāt neprot, tāpēc jāuzmin, ko viņš grib ēst, cik dzert, kur sāp, kas patīk, kas ne. Turklāt ar katru ir pilnīgi jauna pieredze. Tāpēc nekad nevarēs teikt - ir pienācis brīdis, kad par augiem viss zināms. Tas jau ir tas interesantais augu pasaulē, ka nekas neatkārtojas, viss vienmēr ir citādi un pa jaunam. Augiem arī ir sava psiholoģija.


Vai augi pazīst savu saimnieku?

- Es domāju, ka jā. Attieksmi jūt. Tas ir tāpat kā ar pļavu - viens tur saskata daudz puķu, cits ­sienu. Tas labi redzams, piemē­ram, pavairojot augus ar sprau­deņiem. Ir cilvēki, kuriem stādi pieaug izcili, ir tādi, kuriem ne, lai arī cik rūpīgi darbs tiktu darīts. Esam pat eksperimentējuši. Šo faktu nevar zinātniski pierādīt vai izskaidrot, taču ar to jārēķinās, jo īpaši audzētavās, kur svarīgi, lai pieaugums būtu iespējami lielāks. Pie mums praksē nāk skolēni, un tad nu var redzēt, ka dažiem tā izjūta, kā apieties ar augu, jau ir iekšā bez mācīšanas. Reizēm, vērojot dārznieka darbu, šķiet, ka viņš visu dara tā viegli, pat pa roku galam, bet rezultāts ir brīnišķīgs - viss aug griezdamies. Tai izjūtai jābūt rokās. Ne velti ir teiciens - zaļie īkšķi. Vai pašam arī ir? Nevaru sūdzēties...
Reizēm man teic, ka es jau par daudz dziļi esmu tajā augu lietā iekšā, bet citādi nevar. Augi ir dzīvas būtnes, kuras nevar atstāt novārtā; tāpat sunim ne tikai bļoda jānoliek, bet savu reizi jāpabužina arī. Kad vakarā aizgājuši pēdējie pircēji, iestājas miers; mūsu dārzā varu no visa atpūsties. Protams, es tur nejustos labi, ja augi nebūtu sakopti, veselīgi.


Kā neapmulst piedāvājumā?

- Pircēji parasti vismaz apmēram zina, ko vēlas. Latvieši ļoti mīl augus, ziedus. To jau varēja redzēt arī Ziedu Ballē. Vienlaikus notika lieli pasākumi visur Latvijā, bija milzu karstums, bet tik daudz cilvēku bija atbraukuši uz Rīgu, lai papriecātos par puķu izstādi. Arvien vairāk nāk tādi dārzu saimnieki, kuriem ir speciālista izstrādāts dārza plāns. Ja tajā minēti konkrēti augi, tas ir īpaši ērti, jo var izvēlēties, kuru pirkt šogad, kuru nākamgad, cik lielu stādiņu, tātad - cik dārgu. Izvē­Iēties vieglāk arī tad, ja ir kaut vienkārša skice, kādu izmēru un toņu, faktūru augus paredzēts dārzā stādīt. Augu dažādība ir ļoti liela - katrs var piemeklēt sev tīkamāko.

Kurus augus pērk visvairāk? Vai ir deficīta prece?

- Cilvēki lielākoties ir ļoti zinoši par augu lietām, arī informācijas netrūkst. Deficīts rodas tāpēc, ka dārzu mīļi cītīgi tai seko. Dažkārt ir tā, ka savairojam daudz augu, bet visus uzreiz izpērk, jo kādā žurnālā bijis labs raksts par šo augu. Piemēram, visiem tagad vajag spirejas. Nu, ir jau, ir šis krūms arī tā vērts, turklāt šķirnes ļoti dažādas, skaists un pieticīgs. Turpretī rododendri ir grūti audzējami, taču skaisto ziedu dēļ tie vienmēr ir deficīts. Šogad deficīts ir rozes, jo pagājušajā ziemā daudziem izsala. Parasti kādu augu vislabāk pērk, kad tie zied, taču kopumā var teikt, ka skaistus stādus nopērk vienmēr. Visu vasaru, līdz pašam rudenim, pērk vasaras puķes, jo īpaši lielos, ziedošos puķu podus. Kaut arī vislielākais augu sortiments ir pavasarī, preci papildinām visu laiku. Par to, cik mūsu cilvēki zinoši un traki kolekcionāri, liecina tas, ka, tiklīdz izliekam kādu eksotiskāku augu, lielāku retumu, to tūliņ nopērk.
Pavasarī ir vislielākais stādīšanas trakums, taču tagad augi tiek pārdoti podos, līdz ar to dārzu var veidot visu vasaru. Protams, karstā vasaras laikā stādīts augs jālaista vairāk, nekā pavasara sākumā mitrā zemē ieliktais. Veidojot dārzus, iesaku izvēlēties tādus augus un tik, cik var apkopt. Nav nekā bēdīgāka kā novārtā pamesti augi - tādi, kuri nav padzirdīti, pabaroti.

Mākslinieks sliktu bildi izmet, bet ko dārznieks?

- Augu atlase ir smaga. Reizēm gadās, ka augs panīkst, apsalst, tam rodas kāds defekts. Pārdošanai tāds neder. Ko darīt - atdot, pārdot lētāk, stādīt savā dārzā, dzīvžogā? Izlēmām tomēr, ka jānīdē vien ārā, jo par stādu tik un tā teiks, ka tas no Baltezera.


Importa augi audzēšanai Latvijā neesot visai piemēroti. Kā jums šķiet?

- Nevar viennozīmīgi teikt, ka tas ir labi vai slikti. Būs nepareizi, ja teikšu, ka visi poļu augi ir slikti, bet visi latviešu - labi. Stādu pārdevējam jāzina, no kā un ko viņš ieved, jo Latvija ir maza - slikta slava ātri izplatās. Ja stādi izaudzēti siltumnīcas apstākļos un zemēs ar siltāku klimatu nekā mums, rudens pusē ievesti un iestādīti dārzā, ziemā tie būs pagalam. Tāpēc importa augus ieteicams pirkt pavasarī, lai tie pagūtu pierast pie jaunajiem dzīves apstākļiem. Nopirktajam augam, stādot dārzā, noteikti jāizārda sakņu kamols un saknes jāizvieto vienmērīgi. Jārēķinās, ka augam arī var būt šoks; pēc stādīšanas, vietas un barības maiņas tas var piebremzēt augšanu. Liela auguma koki ir nopērkami tikai ārzemēs. Atbilstoši kopti, tie ieaugas labi.


Kā ar laistīšanu karstajā vasarā?

- Tik karstas vasaras ir pārbaudījums gan augam, gan audzētājam. Savā dārzā iztiekam ar tā saucamo lietiņu. Kad lietojām ūdeni no urbuma, augi izdzīvot gan izdzīvoja, taču laimīgi neizskatījās, jo ledaina duša nevienam nepatīk. Labāks ir tvertnē vai dīķī sasilis ūdens. Sausums prasa daudz ieguldījumu, bet nelaistot zaudējumi būtu vēl lielāki.
Kad laista, tad laista pamatīgi, nevis katru dienu pa druskai, jo tad veidojas sekla sakņu sistēma un augs ziemā var izsalt.


Pēc kādiem noteikumiem tapis jūsu skaistais dārzs?

- Dārza kompozīciju veidojam tā, lai tas būtu interesants no visām pusēm, turklāt nebūtu vienmuļš; lai ik uz soļa atklātos kaut kas jauns, atšķirīgs.
Dārzu nevar radīt, saliekot no visa kā pa vienam. Tā ir bieži pieļauta kļūda. Arī es, kad sākām veidot dārzu pie stādaudzētavas, gribēju izlikt visvisādas dažādības. Ir, ir tā vēlme parādīt pēc iespējas vairāk. Taču sieva, speciāliste ainavu veidošanā, mani piebremzēja: vispirms jāpārdomā, ko grib veidot, - kolekciju vai dārzu. Ja dārzu, tad jāveido augu kompozīcija. Skaista un harmoniska vide neveidosies pēc principa - jo vairāk, jo labāk. Pēc savas pieredzes varu teikt, ka augam, ko stāda dārzā, nav jābūt tam dārgākajam, nevajag arī visjaunākās šķirnes. Katrs augs, labi kopts un iestādīts īstajā vietā, ir skaists.
Daudzi, kas apskatījuši mūsu dārzu, ir pārsteigti, cik skaists var būt, piemēram, parastais kadiķis, pīlādzis. Atliek vien mazliet piefrizēt un tā iegūt perfektu formu.

Anitai ir talants augus sagrupēt krāšņās kompozīcijās.

Vai audzējat arī kaut ko neparastu, eksotisku?

- Mūsu dārzā, kur veidotas augu grupas, nekādas milzu retas eksotikas neatrast. Kolekcijā - jā, bet ne dārzā. Bieži vien tā eksotika nemaz neatmaksājas - ne diža izskata, ne izturības ziņā.
Neparastu un eksotisku augu pasaulē ir ļoti daudz. Braukājot pa dažādām valstīm, izvēlos tos, kuri man patīk. Mājās stādu izmēģinājuma lauciņā, kuru draugi iesaukuši par zoodārzu. Tur tiek pārbaudīta auga piemērotība vietējiem apstākļiem. Pārdošanā tiek laista tikai droša prece. Pērnā ziema un pavasaris bija stingri augu pārbaudītāji. Reizēm tieši brīnums, ka tas, kas šķitis pavisam vārgs, nav cietis, bet it kā drošais nav izturējis.
Skujkoku formas, potējumi, lapu koki... Augus ziemā nesedzu - lai katrs rāda, ko var turēt.
lr augi, kas labi pielāgojas, ir tādi, kuriem ir speciālas prasības, un ne tikai salizturības ziņā. Piemēram, skābuma vai mēslojuma ziņā. Hortenzijām vajag bagātīgu zemi, viršiem - viegli irdenu, paskābu... Citiem vajag mazliet kaļķa, citiem - saules, citiem atkal mazliet ēnas. Lai noteiktu, kādas pielāgošanās spējas ir jaunajam augam, stādu tos dažādās stādaudzētavas daļās atšķirīgos apstākļos. Vislabākie ir tie, kuriem izdodas piemēroties dzīvei visās vietās; tos arī iesaku dārzu veidotājiem.

Bet ja nu kāds ļoti vēlas pavisam svaigu jaunumu?

- Galvenais ir informācija - izvēle ir cilvēka ziņā. Ja augs vēl Latvijā ir jaunums, ja nav pilnīgi pārbaudīts, kā šeit jutīsies, ja ir kādas īpašas prasības, pircējs par to jāinformē. Tas, kurš gatavs riskēt un ir pārliecināts, ka varēs nodrošināt augam vajadzīgos apstākļus, lai stāda un rūpējas. Ja izdosies, būs prieks visiem.
Augus, par kuru uzvedību ziņu nav, neiesaku iegādāties kā dāvanu citiem. Jārēķinās arī ar to, ka ir daudz latviešu, kuriem piemīt tāda kā augu māņticība, piemēram, zīmīgiem notikumiem par godu stādīt kokus un, ja augs nīkuļo vai iet bojā, uztvert to kā sliktu zīmi.


Baltezeram ir bagātīgi ilustrēta mājaslapa internetā, kurā ievietotas arī jūsu veidotas fotogrāfijas.

- Tas man gan darbam, gan vaļaspriekam. Augus nav viegli nofotografēt - tas ir grūts darbs pat profesionālim. Turklāt, fotografējot dabā, ir sava specifika - viens brīdis, kad puķe uzziedējusi, kad ir īstā gaisma, nav vēja, nelīst, bet nespīd arī saule... Jāzina arī, tieši kas augam ir raksturīgs, ar ko katra šķirne atšķiras, pat krāsas niansei ir nozīme, tāpēc fotogrāfam vajadzīgas arī dārznieka zināšanas. Arī pats esmu aizrāvies ar augu fotografēšanu. Daļu attēlu ievietoju mājaslapā. Fotoaparāts man noder arī piezīmju blociņa vietā, kad esmu izbraukumā - tā augu vieglāk atcerēties, nekā tikai nosaukumu vien. Un milzum plašas augu pasaules izzināšanā tas ir svarīgi. Cenšos, lai arī citi saskata to auga skaistumu, kuru redzu es.


Varis priecājas, ka jaunākā atvase Selīna būs īsta saimniece, jo izaugusi jau sakoptā vidē

Inita Šteinberga
Foto: Uldis Muzikants


Doties atpakaļ uz Publikācijām Skatīt oriģinālizdevumu:

 

   
 
Izstrādātājs: MediaWEB