Draugiem
Facebook
Youtube
Youtube

Будете ли вы посещать следующие дни открытых дверей с 5 по 6 августа?
Чтобы узнать подробнее, нажмите здесь.

Да. Каждый год участвую.
Да. Буду принимать участие первый раз.
Нет. Я хотел бы, но не могу.
Нет. Не интересует.
Что это такое?
SIA "Kokaudzētava Baltezers" Тел.: 67996370 Э-почта: baltezers@baltezers.lv

Ievas Dārzs - Kristus karaļa kalna dārzs - Nr.5(21) jūlijs 2013

Doties atpakaļ uz Publikācijām Skatīt oriģinālizdevumu:


Kristus Karaļa kalnu Aglonā cilvēki radījuši un kopj Dievam par godu. Šoreiz uz to paraudzīsimies tikai no viena aspekta - kā uz dārzu. Lai gan, protams, Karaļa kalns nav tikai dārzs.

Karaļa kalna stādijumus gan projektē, gan to ierikošanu vada un kopšanā konsultē ainavu māksliniece ANITA KAZAKA: «Pašā sākumā Ēriks man parādija fotogrāfijas, kur redzama kaila pļava. Soli pa solim tā pārtop par krāšņu dārzu. Esmu ļoti priecīga, pagodināta un pateicīga, ka varu piedalīties šajā lielajā un skaistajā projektā.»

Kristus Karaļa kalna dārzs tapis no ļoti daudzu cilvēku nesavtības. Materiālo pamatu tam devis uzņēmējs Jānis Stupāns, kurš gan nopircis zemi, gan finansiāli balsta visu, ka kalnā top. Idejiski skulptūru autors Eriks Delpers. Tieši viņš pirms vairākiem gadiem uzaicināja ainavu mākslinieci Anitu Kazaku veidot Karaļa kalna apstādijumu projektu. Savukārt kā kalna nenogurstošā sird ik dienu darbojas Terēzija Bumbure.

Daudzajiem apmeklētājiem viņa ir aizrautīga gide, bet brivprātīgajiem palīgiem, kas strādā talkās un savas brīvdienas un atvaļinājumu pavada, bez atlīdzības un ar prieku ravējot, laistot, apgriežot, slaukot un pļaujot, - kalna saimniece. Daudzus no šiem ļaudīm liktenis nav žēlojis un daudz ņēmis. Bet viņiem tik un tā palicis vēl daudz vairāk, ko dot. Lai darītu vienu kalnu skaistāku un pasauli gaišāku. Dievam par godu.


Visi ceļi ved uz...

Uz galveno - Kristus Uzvarētāja - skulptūru ved vairāku pakāpju stari. Augšējā staru dalā iestādīta parastās klinšrozītes (Potentilla fruticosa) kompakta auguma šķirne 'Kobold'(1), kas ziedēs gaiši dzeltenīgas krāsas ziediem, bet staru vidū - Japānas spirejas (Spiraea japonica) dzeltenlapu šķirne 'Gold Mound'(2). Vidējā līmenī ir liela auguma klinšrozītes ar spilgti dzelteniem ziediem 'Goldfinger'(3), kas zied līdz salam, un vidū tās pašas Japānas spirejas, kas noteikti jāapgriež divas reizes sezonā - pirms lapu plaukšanas un jūnija beigās vai jūlija sākumā, pēc ziedu noziedēšanas.

Staru trešajā kārtā kalna pakājē stādījumi veidoti no kalnu priedēm (Pinus mugo) (4), kam jūnijā apgriež jaunos dzinumus; vidū pamīšus iestādītas Tunberga bārbeļu (Berberis tbun¬bergii) dzeltenlapu šķirnes 'Maria' un 'Golden Rocket' ar vertikālu vainagu (5). Fonā pie Augšāmcelšanās skulptūras var redzēt Tunberga bārbeles sārto toņu šķirnes - vertikālo 'Orange Rocket' un zemās 'Admiration'.
   

Tāds ir sākums...

... ar melnu zemi un sīkiem audziņiem. Pavisam nesen tapušas divas jaunas salas - Mīlestības sala un Paradīzes sala. Viena kā gliemežvāks. Otra - kā labirints. Kamēr kociņi un krūmiņi vēl mazi, tukšās vietas aizpilda viengadīgās puķes - lavatēras, verbenas, lobulārijas u.c.
Anita saka, ka tieši tā ir dārzu projektētāja laime - sapņos un iztēlē dzivot dārzā, ko pārējie ieraudzīs tikai pēc daudziem gadiem. Tieši tik skaistu, kā viņa iztēlojusies.

Skaties un mācies

Ēdenes dārza centrā ir Ādama un Ievas skulptūra. Tai saulainu fonu veido parastās kļavas (Acer platanoides) šķirne 'Princeton Gold'(6), parastās gobas (Ulmus glabra) šķirne 'Lutescens' un rietumu tūjas (Thuja occidentalis) dzeltenlapu škirne 'Aurea'(7). Balto toni visā Ēdenes dārzā atbalso Japānas spirejas (Spiraea japonica) baltziedu šķirne 'Albiflora' (8), kas jāapgriež divreiz sezonā - agrā pavasarī pirms lapu plaukšanas un vasarā pēc noziedēšanas. Gludmalu kārkla (Salix integra) baltraibo lapu šķirne 'Hakuro Nishiki' (9) jāapgriež katru pavasari un vasarā tikai vēl nedaudz, lai saglabātu nelielu augumu un iegūtu baltos, jaunos dzinumiņus. Negriežot baltraibās lapiņas klūst zaļas. Baltiem ziediem uzziedēs purpura ehinācija (Echinacea purpurea) 'Primadonna White'. Rudens pusē balti sudrabaino toni papildina Ķīnas miskantu (Miscanthus sinensis) ziedi. Eņģelis Ēdenes dārzā tērpts viss baltā, ņemot talkā augus ar baltraibām lapām: krūmus - baltā grimoņa (Cornus alba) šķirni 'Elegantissima' (10) , graudzāles - Ķīnas miskantes (Miscanthus sinensis) baltraibo lapu šķirni 'Variegatus' (11), ziemcietes - viļņaino hostu (Hosta x undulata) 'Univitata' (12) Dzelteniem, maziem ziediņiem no jūnija līdz pat septembra sākumam zied šaurlapu brūnactiņa (Coreopsis verticillata). Jūnijā krāšņi zied mīkstā rasaskrēsliņa (Alchemilla mollis) šķirne 'Auslese' (14). Zemi kā zeltains paklājs sedz sārtās ērikas (Erica carnea) dzeltenlapu šķirne 'Golden Starlet' (15), kas agri pavasarī zied baltiem ziediņiem.

Smaržigā mārsila (Thymus x citriodorus) dzeltenīgā lapojuma šķirne 'Golden Dwarf' zied gaiši violetīgi jūnijā un jūlijā. Violetīgiem ziediem jūnijā un jūlija sākumā zied lielziedu pātaine jeb lielziedu sārmene (Betonica grandiflora) (16). Zilganiem ziediem no jūnija līdz pat septembrim zied kaķmētras (Nepeta x faassenii) šķirne 'Walkers Low' (17), tikai palaikam jānogriež noziedējušās  ziedkopas. Koši zalā krāsā dekoratīvā zāle - palmu grislis (Carex muskingumensis) (18). Jūlija beigās un augustā violetā tonī uzziedēs vārpu liatres (Liatris spicata) un baltā tonī vārpu liatres šķirne 'Alba', bet ar tumšrozā ziediem purpura ehinācija (Echinacea purpurea). Šaurais un akmeņainais ceļš no Ēdenes dārza vedot uz dzīvību, platais - pa slideniem akmeņiem tieši uz pazušanu.

Toties platais ir tik skaists! Celiņa malās Rietumu tūjas (Thuja occidentalis) šķirne 'Stolwijk' (19), kas pāris reižu sezonā jāapgriež, veidojot ieapaļas formas vainagu. Upe zem tiltiņa veidota no Virdžīnijas kadiķa (Juniperus virginiana) zilganpelēkās šķirnes 'Grey Owl' (20). Upes krastos aug viskrāšņākās un kārdinošākās rozes - floribundrozes 'Jubile'du Prince de Monaco' (21), kas aug līdz 0,6 m augstas un bagātīgi zied līdz rudens salnām.Divpadsmit cilšu austrumnieciskais zīmējums.

Divpadsmit cilvēki, kas simbolizē divpadsmit Izraēla ciltis, nes krustu pie Kristus. Stādījumi veidoti austrumnieciskā rakstā. Līdz atrada īsto zimējumu, Anita to skicēja visur - ne tikai uz milimetru papīra, bet arī uz dažādām lapiņām un pat lidmašīnu biļetēm. Pēc tam stādijumi modelēti, izkārtojot stādus Anitas mājās, kas reizē ir arī Kokaudzētava Baltezers. Beigās katras dobes un katra stāda vieta iezimēta dabā ar mietiniem un auklām, lai čaklie talcinieki var rakt un stādīt. Austrumnieciskos rakstus veido Japānas spirejas (Spiraea japonica) dzeltenlapu šķirnes 'Walbuma' (Magic Carpet) (22), kas zied ar rozā ziediņiem. Škirne ir ļoti skaista gan agri pavasarī plaukstot, gan jūlija beigās un augustā, kad pēc apgriešanas atkal paaugušies jaunie dzinumi ar tumši oranžīgām lapiņām. Stādijuma viducī zeltaini mirdz Tunberga bārbeļu (Berberis thunbergii) dzeltenlapu šķirne 'Aurea' (23). Arī bārbeles jāapgriež divreiz, lai veidotos olveida vainadziņš. Rietumu tūjas (Thuja occidentalis) dzeltenlapu šķirne 'Golden Globe' (24) stādīta sabiezināti, jo svarīgs ir kopējais zimējums, apjoms, kontūra, nevis katrs augs atsevišķi.

Dārzs skarbiem apstākļiem

Lai gan kalpo skaistai idejai, Karaļa kalna dārzs dzīvo skarbos apstākļos, un tajā var noskatīt augus, kas tos iztur.


- Šeit ir Latvijas dārzkopības austrumu zona, kur ziemas ir bargākas, un ne visi augi tās pārcieš. Turpretī tos, kas aug Karaļa kalnā, droši var stādīt arī citur Latgalē.

- Tā kā dabiskā augsne ir cita un neauglīga, pirms stādīšanas tā tiek noņemta un dziļi ielabota ar auglīgu melnzemi.

- Karaļa kalnā aug tūkstošiem koku, krūmu un puķu - augi, kas prasa nelielu kopšanu, bet tā noteikti jāveic - klinšrozītes, spirejas, bārbeles un kalnu priedes regulāri reizi vai divas sezonā jāapgriež! Jaunie stādījumi arī noteikti jālaista! Kad augi ieaugušies, tad lielākoties pietiek ar lietu.

 

Dievnams staru vainagā

Stari veidoti no irbeņlapu fizokarpa (Physocarpus opulifolius) dzeltenlapu šķirnes 'Dart's Gold' (25). Fizokarpu rindas iecerēts apgriezt, veidojot reljefu vilni. Celā uz dievnamu gar koka bluķīšu pakāpieniem iestāditas lēnaudzīgas rietumu tūjas (Thuja occidentalis) 'Dumosa' (26). Šī pati šķirne ir iestādīta arī ceļā pie galvenās - Kristus Uzvarētāja - skulptūras, tā uzsverot abu šo ceļu nozīmīgumu. Sudrabegles jeb asās egles (Picea pungens) kompaktās šķirnes 'Glauca Globosa' (27) vēsais, sudraboti zilganais tonis ļoti labi sader ar rožu siltajiem. sarkanajiem, oranžajiem, dzeltenajiem toņiem. Rožu dobes ieloks kā krāšņs, dzīvs rožukronis ietver baznīcu. Bet dievišķīga smarža jau viļņiem veļas pretī pa kāpnēm - kāpņu tuvumā apzināti iestādītas smaržīgākās šķirnes. Stādus dāvinājuši rožu audzētāji Daila un Bruno Trubiņi. Rozēm šeit - cauru dienu saulē un vējā - acīmredzami patīk. Jo vairāk tāpēc, ka dobe tām izrakta metra dziļumā, 60 centimetri piepildīti ar kūtsmēsliem un virsū - auglīga augsne.

Doties atpakaļ uz Publikācijām Skatīt oriģinālizdevumu:

 

   
 
Izstrādātājs: MediaWEB