Draugiem
Facebook
Youtube
Youtube

Vai piedalīsies Atvērtajās Durvju Dienās
5. un 6. Augustā?

Lai uzzinātu vairāk, spied šeit.

Jā, piedalos katru gadu.
Jā, piedalīšos pirmoreiz.
Nē. Vēlos, bet netieku.
Nē. Neinteresē.
Kas tās tādas?
SIA "Kokaudzētava Baltezers" Tālr.: 67996370 E-pasts: baltezers@baltezers.lv

Ievas Dārzs - Novembris 2016

Skatīt oriģinālizdevumu:

PATRIOTISKAIS NOVEMBRIS
KAS GAN VAR BŪT JAUKĀKS PAR PUĶU KASTI UZ TERASES,
BALKONA VAI LIEVENĪŠA? IEVAS DĀRZS SAVĒJO ŠOGAD
ATJAUNO KATRU MĒNESI – NO MARTA LĪDZ PAT DECEMBRIM.

Tāpēc vien, ka puķes nosalušas,
puķu kaste nav jāliek ziemas guļā.
Novembrī var ne tikai to piepildīt,
bet pat grezni sagaidīt valsts svētkus.

sarkans Grimoņi (Cornus) rudenī un ziemā ir viskošākie starp visiem kokiem un krūmiem. Dzinumi tiem spīd gan saules un citronu dzeltenumā, gan dažādos sarkanā toņos – no gaiši rozā līdz ļoti tumši melnsarkaniem. Un reizē grimoņi ir arī vispatriotiskākie, jo starp tiem var atrast arī gandrīz perfektu Latvijas karoga toni. Turklāt Latvijā grimoņi aug ne tikai dārzā, bet arī savvaļā. Savvaļas suga ir asinssarkanais grimonis (C. sanguinea), kas parasti aug mitrākās vietās upmalās un ceļmalu grāvjos. Atšķirams pēc zili melnajiem augļiem.  Ja augļi ir balti, tad tas ir baltais grimonis (C. alba), no kura atlasīts vairums šķirņu, ko audzē dārzā. Viskošākā ir 'Sibirica' – īpaši labi pamanāma ziemā, kad nav lapu, bet sarkanie dzinumi liesmo dārza stūrī kā ugunsgrēks. Tā izmantota arī mūsu kastītē.

Atvasainais grimonis 'Cardinal' (Cornus sericea 'Cardinal')

Atvasainais grimonis 'Cardinal'
ar rozā dzinumiem.


balts Sniegogas (Symphoricarpos) gādā par baltumu. Patlaban ir sniegogu laiks gan kastē, gan dārzā. Nelielie krūmi ar tievajiem zariņiem vasarā nav diez ko izteiksmīgi. Toties rudenī, kad lapas nobirušas un zaros šūpojas tikai augļu bumbiņas, – prieks skatīties! Latvijā savvaļā sniegogas neaug, taču strautu jeb baltā sniegoga (S. rivularis), kuras dzimtene ir Ziemeļamerikā, Atlantijas okeāna piekrastē, ir tik bieži stādīta vecos parkos un kapsētās, ka šķiet jau gandrīz kā vietējā suga. VēI jo vairāk tāpēc, ka ātri izplatās ar sakņu atvasēm un var aizskriet tālu no stādīšanas vietas. Augstums – līdz pusotram metram. Šīs sugas šķirnei 'Alba Variegata' ir baltzaļas lapas.

Mazāka auguma – 0.3-0.5 metri – ir Šeno sniegogas (Symphoricarpos x chenaultii) šķirne 'Hancock', ko var stādīt kā augsnes sedzēju ēnainās vietās.

Modernajām šķirnēm ogas mēdz būt ne tikai baltas. 'Magic Berry' saules pusē ogas var iekrāsoties iesarkanas, 'Mother of Pearl' ir vislielākās ogas, tās ir baltas vai zaļganas ar sārtiem vaidziņiem. Salīdzinot ar strauta sniegogām, šķirnēm ogu ir ļoti daudz – krūms kā nosēts, un zari noliekušies zem to smaguma.

ŠOREIZ NEKAS NAV STĀDĪTS

  • Zari jāsagriež dārzā. Grimoņiem griešana nāk tikai par labu – viskošāk krāsojas pirmā un otrā gada dzinumi, tāpēc jārūpējas, lai krūmā tādi arvien būtu.
  • No kastītes izber augsni un to piepilda ar slapjām, smagām smiltīm vai arī ar spraužammasu jeb oāzi – vienalga, dzīviem vai sausiem ziediem domāto –, ko izmanto floristi ziedu kompozīciju veidošanai. Zaļā jeb dzīviem ziediem domātā spraužammasa jāsamērcē ūdeni, bet, ja izmanto pelēko jeb sauso oāzi, jāieliek akmens vai cits smagums, jo vējš kastīti var apgāzt.
  • Zarus sprauž oāzē vai smiltīs, izkārtojot, kā tīk. Oāzi starp tiem var glīti piesegt ar sūnu, kas salasīta no kokiem un akmeņiem.
  • Īsti putni diez vai apmetīsies Iīdzās dzīvai sveces ugunij, tāpēc zaros var sasēdināt mākslīgos.
  • Sniegogu baltumu vēl uzsver balta svece stikla vāzē. Trauks, kas garāks par sveci, neļauj vējam nopūst liesmu. Tikpat labi var izmantot arī sveces dažādos dekoratīvajos vējlukturos, kas nopērkami dārza un mājlietu veikalos, vai īstu vējlukturi,ja tāds patvēries bēniņos.

FOTO - Ieva Andersone un no Vara Kazaka un Izdevniecības Žurnāls Santa arhīva (Gvido Kajons)


Skatīt oriģinālizdevumu:

 

   
 
Izstrādātājs: MediaWEB