Draugiem
Facebook
Youtube
Youtube

Vai piedalīsies Atvērtajās Durvju Dienās
5. un 6. Augustā?

Lai uzzinātu vairāk, spied šeit.

Jā, piedalos katru gadu.
Jā, piedalīšos pirmoreiz.
Nē. Vēlos, bet netieku.
Nē. Neinteresē.
Kas tās tādas?
SIA "Kokaudzētava Baltezers" Tālr.: 67996370 E-pasts: baltezers@baltezers.lv

Ievas Dārzs Nr.10 (46) - Oktobris 2015

Skatīt oriģinālizdevumu:

Bārbeļu
ugunis

Kad dārzā vēl nav un vairs nav cita košuma,
kā ugunīgs šatiera deķis mirdz bārbeles.

Dārza skaistumam visbiežāk audzē Tunberga bārbeles (Berberis thunbergii). To šķirņu bagātība un daudzveidība ir ļoti plaša - gan augstuma, gan krūma un zarojuma formu, gan lapu krāsu, formu un lielumu ziņā. Latvijas stādaudzētāji vien piedāvā ap piecdesmit šīs bārbeles šķirņu un katru gadu no ārzemēm pārved arvien jaunas - spēj tik izvēlēties. Turklāt Tunberga bārbeles, lai gan pašlaik visbiežāk audzētās, nav vienīgās. Audzēšanai piemērota, jo gana ziemcietīga, ir gan parastā bārbele (B. vulgaris), gan Otavas (B. x ottawensis) un Korejas (B. koreana) bārbele. Sala jutīgākas ir vidējās bārbeles (B. x media) un mūžzaļās bārbeles (B. buxifolia) šķirnes.

Lapu košuma dēļ

Krāsa. Tieši košo lapu krāsas dēļ ir vērts bārbeles stādīt. Tikai zaļie toņi vien sniedzas no maiga, gaiši salātzaļa līdz piesātinātam tumši zaļam. Turklāt tieši zaļlapu šķirnes rudenī krāsojas viskošāk - gan spilgti oranžas, gan ugunīgi sarkanas. Dzelteno šķirņu lapu tonis var būt no bāla līdz ļoti koši dzeltenam. Sarkanais – no oranžsarkana līdz spilgti sarkanam un violeti sarkanam. Dažu šķirņu sarkanajām lapām ir smalkas zeltainas maliņas – no zaļganām līdz dzeltenām. Citām – dažnedažādi plankumiņi un triepumiņi uz lapām. Piemēram, sarkanlapu šķirnei 'Rose Glow' – balti pelēcīgi un rozā triepumi. Zaļlapu šķirnēm var būt krēmkrāsas vai balti plankumi.

Turklāt bārbeļu košums nav tāds kā krāšņi ziedošajiem augiem. Nevar teikt neko sliktu, piemēram, par ceriņiem vai rododendriem. Bet tie uzzied uz nedēļu vai divām un pēc tam visu vasaru stāv savā dārza stūrī vienmuļi zaļi. Turpretī bārbeles jau uzplaukst košas. Turklāt dara to visai agri – jau aprīļa beigās un maija sākumā – un tikpat spilgtas noturas līdz pēdējai lapiņai novembrī. Reizē gan paškritiski jāatzīst, ka dažkārt bārbeļu spēks ir vienlaikus arī to vājums. Jaunās šķirnes ir arvien košākas un košākas. Stādu tirgotavā tādas vai pašas lec ratos – grūti paiet tik spilgtam krāšņumam garām. Taču dārzā dažkārt tādam impulsīvam pirkumam grūti atrast vietu – akcents šķiet par spilgtu, par aktīvu, pārāk pievērš sev uzmanību, un nemaz negribas uz tādu ugunsgrēku katru dienu no maija līdz novembrim skatīties. Tāpēc šie spilgtie dārza akcenti jāizvēlas īpaši rūpīgi un pārdomāti – lai drūmās un pelēkās dienās iepriecinātu, tomēr arī pārlieku nenogurdinātu.


Krūma forma. Tā var būt visai dažāda: gan apaļa, gan nedaudz saplacināti apaļa, gan šaura un stāva. Zarojums var būt izplests un pat sedzošs, un dažas šķirnes var izmantot kā augsnes sedzējas.


Augstums. No neliela auguma (50-60 centimetru) – līdz vidēja auguma šķirnēm (1-1,5 metri). Savukārt Korejas un Amūras bārbeles var izaugt ne tikai divus, trīs, bet pat četrus metrus augstas un ar ļoti spēcīgiem zariem.


Ziedi. Bārbeļu ziedi parasti ir necili, un dārzā to efekts nav liels. Lielākajai daļai bārbeļu sugu un šķirņu ziedi ir dzeltenā krāsā. Sarkanajām bārbelēm – it sevišķi Otavas bārbelei – dzeltenie ziedi sakārtoti garākos ķekaros, kas itin labi izceļas uz sarkanā fona. Bet, piemēram, Tunberga bārbeles šķirnei 'Aurea' ziedi ir balti, dažām šķirnēm – bāli dzelteni.


'Atropurpurea'. Ziedi un ogas lielākajai daļai bārbeļu šķirņu ir līdzīgi.


Ogas. Daudzām Tunberga bārbeles šķirnēm ogas ir sarkanas, citām oranžsarkanas un dažām dzeltenīgas. Lai gan nevar teikt, ka ogas būtu gluži neēdamas, arī par īsti ēdamām tās saukt nevar, jo ogas ir tik sausas, ka pat putni tās neaiztiek, ja vien dabūjams kaut kas cits. Tāpēc arī ogas drīzāk var uzlūkot vien par dekoratīvu elementu, kura spilgtais tonis īpaši izceļas rudenī, kad lapas jau nobirušas, un arī ziemā, kontrastējot ar sniega baltumu. Ja bārbeļu augļus vēlas lietot uzturā, tad jāstāda nevis Tunberga, bet gan parastās un Korejas vai Amūras bārbeļu šķirnes. Tām ir ēdamas, skābenas, ar C vitamīnu ļoti bagātas ogas, ko izmanto arī konditorejā.


Ērkšķi. Itin visas bārbeles ir apveltītas ar lielākiem vai mazākiem, bet varen asiem ērkšķiem. Tāpēc dažkārt tās neiesaka audzēt, piemēram, pie bērnudārza vai arī mājās, ja tur ir mazi bērni. Savukārt šī paša iemesla dēļ bārbeles ir varen labs dzīvžogs vietās, kuras vajadzētu pasargāt no izbradāšanas un nesankcionētu ziloņu taku iestaigāšanas.

Bārbeļu šķirnes – zemās

Augums līdz pusmetram. Izmanto grupu stādījumos vai kā soliteru akmeņdārzos, dobju apmalītēs.

Berberis thunbergii 'Admiration' 'Admiration' – lapas tumši oražsarkanas ar dzeltenu apmalīti, šobrīd viena no pieprasītākajām bārbeļu šķirnēm. Apaļīga krūma forma. Lēni augoša.
Berberis thunbergii 'Concorde' 'Concorde' – lapojums sarkans ar violetu tonējumu.
Berberis thunbergii 'Kobold' 'Kobold' – neliela, līdz 30 cm augstumā, ar diezgan blīvu vainagu, labi pakļaujas arī apgriešanai, var izveidot perfektu globusiņu.
Berberis thunbergii 'Tiny Gold' 'Tiny Gold' – spilgtāk dzeltena, kompakta, saulē jutīga, vieglā pieēnojumā aug labāk.

Bārbeļu šķirnes – vidēja auguma

Augums no 80 cm līdz 1-1,5 metriem. Piemērotas stādīšanai pa vienai, grupas vai dzīvžogā.

Berberis thunbergii 'Erecta' 'Erecta' – ar smalku zarojumu un zaļām lapām. Ziedi rozā, zied jūnijā un jūlijā. Kompakts augums, augstums 40-60 cm.
Berberis thunbergii 'Golden Ring' 'Golden Ring' – lapojums plaukstot tumšā bronzas tonī, vēlāk tumši zaļš, ziedi tumši rozā, zied jūlijā un augustā. Neliels augums 40-50 cm. Pati veido skaistu noapaļotu formu un izskatās labi arī tad, ja nav apgriezta. Ļoti izturīga.
Berberis thunbergii 'Green Carpet' 'Green Carpet' – neparasta ar to, ka vienā ziedkopā vienlaikus var būt gan balti, gan rozā ziedi. Zied jūnijā un jūlijā. Lapojums zalš, arī ar balti rozā tonējumu. Augstums apmēram 70 cm. Ziemā nedaudz jutīgāka par pārējām.
Berberis thunbergii 'Rose Glow' 'Rose Glow' – purpursarkanas lapas ar baltiem un pelēcīgi rozā triepumiem uz lapām.

SVARĪGĀKAIS PAR AUDZĒŠANU

  1. Patīk augt vieglā, ielabotā augsnē ar pietiekamu trūdvielu saturu, kuras reakcija ir no vāji skābas līdz vāji kaļķainai (pH 5,5-6,5). Jāatzīst, ka tas, cik labi sagatavota un ielabota augsne, ietekmē arī bārbeļu ziemcietību. Par to var pārliecināties, piemēram, Kristus Karaļa kalnā pie Aglonas – lai gan tā ir Latvijas austrumu zona, auglīgajā augsnē bārbeles ziemu iztur labi. Bārbeles biežāk cieš salā, ja ir bijis sauss rudens un strauji sācies stiprs sals. Ja augi bijuši pietiekamā mitrumā, tad tie no sala necieš un ir gana izturīgi.
  2. Stāda aptuveni pusmetru citu no cita. Šķirnes ar plašāku zarojumu, piemēram, 'Golden Ring', pat 70 centimetru attālumā.
  3. Labāk pacieš sausumu, nevis lieku mitrumu. Labākā būs drenēta augsne, kurā saknēm pietiek skābekļa. Bārbeļu saknēm nepatīk ilgstoši atrasties pārāk lielā mitrumā. Tāpēc tās necieš bagātīgu laistīšanu un ilgstošu lietu. Nevar stādīt zemā, mitrā vietā. Ja augsne ir pārāk blīva un mitra, dažreiz pat vasaras vidū var sākt birt lapas. Turpretī sausuma periodus lielākoties pārcieš labi. Tomēr, ja laiks ir ļoti karsts un sauss, samazinās lapu blīvums – lapas sāk retoties.
  4. Ne visām dzeltenajām patīk saulē. Šķirne 'Aurea', kam raksturīgs ļoti spilgti dzeltens lapu tonis, ir jutīgāka un biežāk nekā citas var apdegt saulē. Spilgtā saulē sausā smilts augsnē lapu košais dzeltenums var izbalot, bet lapu maliņas – nobrūnēt. Tāpēc šo šķirni ieteicams audzēt pietiekami mitrā – smilšmāla vai mālsmilts – augsnē, kas labāk uztur mitrumu, un vieglā noēnojumā. Turpretī šķirnes 'Maria' un 'Golden Rocket' no saules nebaidās un saglabā spilgto dzelteno lapu toni.
  5. Ja lapas kļūst blāvākas, jāpabaro. Lai gan bārbeles spēj paciest un izturēt daudz, tomēr, ja tiek turētas sausumā un badā, lapas gan sāk birt, gan arī nav tik košas, kā varētu būt. Tādēļ pēc lapu stāvokļa jāvērtē, vai nav vajadzīgs mēslojums. Ja lapas sāk kļūt blāvākas, jūnijā un jūlijā tām vērts piešķirt kaut nelielu kompleksā mēslojuma porciju, kurā ir gan visi trīs pamatelementi – slāpeklis, fosfors un kālijs –, gan arī mikroelementi. Tad izdosies iegūt tieši tādu krāsu toni, kāds konkrētajai šķirnei raksturīgs. Īsi sakot – badā turētas bārbeles nebūs tik smukas. Bet arī pārmēslot nevajag, jo tad dzinumi rudenī nenobriedīs un ziemā var apsalt.
  6. Apgrieztas labāk izskatās un ilgāk dzīvo. Bārbeles apgriež pavasarī pirms lapu plaukšanas. Apgriež dzinumu galus, palīdzot veidoties katras šķirnes raksturīgajai formai: apaļīgajai – vēl apaļākai, slaidajai – vēl slaidākai. Tā kā lapas ir spilgtākas tieši uz jaunajiem dzinumiem, galus var pielīdzināt vēlreiz – jūnijā. Tad atkal veidosies jauni dzinumi, kas būs spilgti līdz vēlam rudenim. Otrreiz neapgrieztiem krūmiem lapu spilgtums samazināsies jau septembrī, un vēlāk tie vairs nebūs tik efektīgi. Regulāri barotām un apgrieztām bārbelēm arī mūžs ir daudz ilgāks – gadi piecpadsmit tām vēl nav nekāds vecums. Lielāka auguma šķirnēm, ja tās nav regulāri grieztas, laiku pa laikam nākas spraukties ērkšķu biezoknī un izgriezt vecos zarus. Regulāri koptām bārbelēm vecos zarus pat nepamana – tik blīvi noauguši jaunie. Pēc ļoti bargas ziemas ar straujām temperatūras svārstībām pavasarī kāds zars var neuzplaukt, un tas jāizgriež ārā. Ja augi ir labi sabaroti un pirmās salnas atnāk agrāk, var apsalt kāds pēdējo dzinumu galiņš.
  7. Badinātas sāk slimot. Ja bārbeles ilgstoši turētas ļoti knapā smilts augsnē pilnīgi bez laistīšanas, uz lapām var uzmesties miltrasa. Tas gan vairāk raksturīgi Otavas un parastajai bārbelei. Tunberga bārbele ir izturīgāka, tomēr ar nežēlīgu apiešanos arī to var novest līdz vājinieces stāvoklim.

Gunta Šenberga   •   FOTO: Varis Kazaks un no Kokaudzētavas Baltezers arhīva

Skatīt oriģinālizdevumu:

 

   
 
Izstrādātājs: MediaWEB