Draugiem
Facebook
Youtube
Youtube

Vai piedalīsies Atvērtajās Durvju Dienās
5. un 6. Augustā?

Lai uzzinātu vairāk, spied šeit.

Jā, piedalos katru gadu.
Jā, piedalīšos pirmoreiz.
Nē. Vēlos, bet netieku.
Nē. Neinteresē.
Kas tās tādas?
SIA "Kokaudzētava Baltezers" Tālr.: 67996370 E-pasts: baltezers@baltezers.lv

Ievas Dārzs Nr.3(19) maijs 2013

Doties atpakaļ uz Publikācijām Skatīt oriģinālizdevumu:


aizstāvībai 

Nu nav tai puķītei laimējies! Visādi glīta, tikai vārds gan nekur neder - kapmirte ... Nu kā tu tādu durvju priekšā stādīsi?! Bet varētu gan.

Latvieši nav vienīgie, kas nelielā, mūžzaļā oleandru dzimtas krūmiņa Vinca minor vārdu saista ar kapiem. Arī krievi tāpat - šo augu dēvē gan mogiļņica, gan grob-trava. Zviedri un vācieši gan ir audziņam draudzlgāki - sauc vienkārši par ziemzaļo vai mūžzaļo (attiecīgi vintergrona un kleines Immergrüen).

Bet taisnība jau mums ir - kapmirtes tiešām visbiežāk aug kapos. Tās ir vienas no izturīgākajiem zemsedzes augiem. Kā spožs tumši zaļš spilvens kapmirtes gluži vai spīd gan vēla rudens, gan agrā pavasara pelēcībā. Spilvenu veido krustu šķērsu saaugušie, 80 centimetrus un pat metru garie gulošie kapmiršu dzinumi. kas mēdz arī apsakņoties. Spēja apsakņoties ir laba kapmiršu īpašība - tieši tāpēc tās var izveidot mīksto, košo spilvenu. Un reizē arī ne tik laba - kapmirtes mēdz nevaldāmi trauktie uz priekšu un izplesties gan uz kaimiņu kopiņas, gan ārā no dārza un mežā iekšā, no kultūrauga kļūstot par brīvo meža meitu. Pavasari mežā zem ozoliem tā gan dara tikai krāšņāku - šķiet, neviens cit augs neskatās pretī mākoņiem ar tik debeszilām actiņām kā kapmirte. Gaišzilos ziediņus, kas uzplaukst maijā un jūnijā, kapmirte paceļ uz 15-20 centimetru augstiem stāvus augošiem dzinumiem. Augustā tā mēdz uzziedēt vēlreiz.

Un tagad pats svarīgākais - zili ziedošā pamatsuga nepavisam nav viss. ko kapmirte var piedāvāt. Izveidotas šķirnes arī ar baltiem. sarkanvioletiem un pat pildītiem ziediem. Tāpēc kapmirte būtu pelnījusi, lai to laiž no kapiem ārā un biežāk ļauj apmesties arī dārzā - zem kokiem, akmensdārzā, ļauj velties pāri mūrītim, ieliek toverī vai puķu kastē.

Šķirnes

'Argenteovariegata' - šķirne ar baltraibām lapām. Ziediņi tai, līdzīgi kī pamatsugai, ir zili, tikai mazāki. Krāšņākā rota ir tieši lapas ar baltu vai dzeltenbaltu apmalīti un raibumiem, kas ēnainai vietai zem kokiem dod tādu kā mazu gaismiņu.

'Atropurpurea' - violetīgi ziediņi. Labāk augs augligā, trūdvielām bagātā, svaigā augsnē - gan ēnā, gan arī saulē.

'Gertrude Jekyll' - šķirne ar baltiem ziediem nosaukta Anglijā pazīstamas dārzu projektētājas vārdā. Lapojums ir smalkāks nekā pamatsugai, un pats augs neattīstās tik agresīvi un strauji neskrien prom no atvēlētās vietas. Šķirnei vajag labi drenētu augsni, sablivētā, gaisa necaurlaidigā augsnē tā mocīsies un neaugs tik labi. Vājāka ziemcietība nekā pamatsugai.

'Sebastian' - ļoti izturīga šķirne, kuras galvenais krāšņurns ir dzeltenzaļi raibās lapas, kas zem kokiem izskatīsies saulaini.

Svarīgākais par audzēšanu

• Kapmirtēm patiks barības vielām bagāta augsne, pusēna vai ēna, taču labos apstākļos var augt arī saulītē.

• Lai gan maza kapmirte ir ļoti izturīga, vislabāk tai patiktu pieēnota un aizsargāta vieta. Citādi kailsala laikā lapas apbrūnēs, un pavasarī kādu brīdi, līdz atgūs spēkus, izskatīsies neglīti.

• Sala jutīgākas ir raiblapainās šķirnes, piemēram, 'Argenteovariegata'. Tās būs pateicīgas par rudenī uzmestu egļu zaru. Pārējās piesegt nevajag. Zem sniega tās vispār jūtās lieliski.


Doties atpakaļ uz Publikācijām Skatīt oriģinālizdevumu:

 

   
 
Izstrādātājs: MediaWEB