Draugiem
Facebook
Youtube
Youtube

Vai piedalīsies Atvērtajās Durvju Dienās
5. un 6. Augustā?

Lai uzzinātu vairāk, spied šeit.

Jā, piedalos katru gadu.
Jā, piedalīšos pirmoreiz.
Nē. Vēlos, bet netieku.
Nē. Neinteresē.
Kas tās tādas?
SIA "Kokaudzētava Baltezers" Tālr.: 67996370 E-pasts: baltezers@baltezers.lv

Ievas Dārzs Nr.6 (22) - Augusts 2013

Skatīt oriģinālizdevumu:

KORINTE
Skaista un garšīga

Vēl gluži nesen domāju, ka korintes ir eksotiski ārzemju augi, kas latviešu dārzos sastopami tikai paretam. Izrādās, pat mūsu mežos un pļavās korintes aug griezdamās! Tiesa, dārzos to varētu būt vairāk, jo korintes ir skaistas un to ogas - ļoti garšīgas.

Skaistuma vai ogu dēļ?

Korintes ir rožu dzimtas krūmi vai nelieli koki, samērā ātraudzīgi. Latvijā korintēm ir laba ziemcietība, prasības attiecībā uz augšanas apstākļiem tām ir visai pieticīgas. Labāk korintes stādīt saulainā vietā. Augsnes ziņā nav izvēlīgas, tomēr, ja gribas lielāku ogu ražu, der parūpēties par auglīgāku zemīti. Korintes ir skaistas - gan krāšņās ziedēšanas un lapu plaukšanas laikā pavasarī, gan rudens pusē, kad lapojums krāsojas oranži sarkanos toņos. Ziedi plaukst gandrīz reizē ar lapām, dažkārt pat mazliet pirms tām. Un vēl, protams, korintēm ir ēdamas, garšīgas ogas, kas parasti ienākas jūlijā un dažkārt vēl augustā - šogad gan laika apstākļi bija tik vasarīgi, ka jau jūlija beigās teju visām korintēm ogas beidzās. Jārēķinās, ka korinšu ogas ļoti garšo putniem - bieži vien lielais koka augums ir pie vainas, ka putni ogas apēd, pirms cilvēki sadomājuši tās novākt... Katrā ziņā ogas ir garšīgas un atkarībā no šķirnes mēdz ienākties visai ražīgi, tāpēc, ja nevar apēst svaigas, no korintēm var vārīt ievārījumu, kā arī mēģināt pagatavot īpašu mājas vīnu.

Labāk pirkt, nevis pavairot

Ja dārzā gribas korinti, tai jāatvēl gana daudz vietas, ja vien tā nav šķirne ar šaurāku vainagu vai zemāku augumu. Vēl vērts zināt, ka pavairot korinti paša spēkiem var izrādīties neiespējami - ar lapainiem spraudeņiem pavairošana iesācējam parasti neizdodas. Tāpat pārsvarā neveiksmīgi ir mēģinājumi uzpotēt savvaļā augušu korinšu atvases, jo to sakņu sistēma lielākoties ir pārāk vārga. Labāk iegādāties jau acotu stādu stādaudzētavā, kur visbiežāk par potcelmiem izmantotas vārpainās vai Lamarka korintes, tikai jārēķinās, ka šīm sugām ir tendence veidot sakņu atvases, kas regulāri būs jāapgriež.

SUGAS UN ŠĶIRNES

Vārpainā korinte (Amelanchier spicata) ir pie mums savvaļā visvairāk sastopamā - lielākoties krūmveida, bet var būt arī paliels koks līdz pat 5-8 metrus augsts. Dzen spēcīgas atvases, var pat būt grūti šo vairošanos apkarot. Šī suga ir krāšņa, tai ienākas melnas ogas un rudenī krāsojas sarkanīgas lapas.

Gludā korinte (Amelanchier laevis) izceļas ar sarkanām ogām un skaistu lapojuma krāsošanos gan plaukšanas periodā, gan rudens pusē.

Lamarka korinte (Amelanchier lamarckii) biežāk ir krūmveida formā, ražena augumā, var izaugt līdz pat 7 metriem. Lapu plaukšanas laikā ļoti dekoratīva. Ogas šai sugai ir tumši sarkanas līdz melnas, palielas un garšīgas, un rudenī lapojums iekrāsojas spilgti oranžos toņos. Ražīga korinte. Plaši pazīstama ir šķirne 'Ballerina' - kociņš ar skaistu, platu vainagu, izliektiem zariem. Ļoti skaista gan lapu plaukšanas laikā, gan rudenī.

Alkšņlapu korinte (Amelanchier alnifolia) ir nedaudz zemāka, apmēram līdz 5 metru augstumam. Slavena ir šīs sugas šķirne 'Thiessen' ar izcilām, lielām ogām zilganmelnā krāsā, turklāt šķirne izceļas ar augstu ražību.

Atvasainā sīkziedu korinte (Amelanchier stolonifera var. micropetala) ir gluži neliels krūmiņš (līdz 2 metru augstumā), kas izceļas ar skaistu lapojumu, sulīgām zili melnām ogām. Piemērota zemiem dzīvžogiem.

Amelanchier lamarckii
Amelanchier lamarckii Ballerina
Amelanchier laevisAmelanchier alnifolia Thiessen

MANA PIEREDZE

«Korintes audzēju skaistumam»
ANITA KAZAKA, kokaudzētavas Baltezers dārzniece:

- Manuprāt, vislielākais korinšu krāšņums ir ziedēšanas laikā, kad reizē ar lapām plaukst bagātīgie baltie ziedu ķekari, un rudenī, kad sārtojas lapas. Mums dārzā aug Lamarka korintes - gan pamatsuga Amelanchier lamarckii, gan šķirne 'Ballerina'. Ogas arī ir, tomēr es korintes dārza ainavā stādīju dekoratīvos nolūkos. Lamarka korintes pamatsuga ir ar samērā stāvu, 4-5 metrus augstu un 2-3 metrus platu vainagu - pateicoties tam, šī korinte dārzā labi noder kā fona augs grupās kopā ar citiem augiem, kā arī dzīvžogos. Maijā tā ļoti skaisti zied, jūlijā ienākas vidēji lielas, tumšas ogas, bet rudenī lapas krāsojas oranžsarkanas. Šķirne 'Ballerina' ir izturīga, ar glītu, graciozu augumu - īsta balerīna! Vainags tai ir zemāks un platāks - ap 3-4 metriem platumā un 3 metru augstumā. Šo šķirni iesaku iestādīt dārzā kaut vai tikai pavasara skaistumam, jo lapas plaukstot ir bronzas tonī; kas kopā ar baltajiem ziedu ķekariem izskatās fascinējoši. 'Ballerina' labi izskatās kā soliteraugs. Man labāk patīk zemais potējums nekā augstumbra formas, jo tās ir noturīgāks un izskatās stabilāk. Vēl mums ir Lamarka korintes šķirne 'Obelisk' ar izteikti piramidālu, šauru vainagu (līdz metram platumā) un skaistu ziedēšanas laiku. Šo jau var stādīt dažādos priekšplānos, lai piešķirtu dārzam akcentu gan pavasarī, gan rudenī.


«Esmu atradis visgaršīgāko korinti»
PĒTERIS HEIMANIS, z/s Gulbji vadītājs:

- Savā saimniecībā vairāk audzēju kazenes, taču man ir neliela pieredze arī ar korintēm. Glīta ir Lamarka korintes šķirne 'Ballerina', taču tā man nosala. Pašlaik dārzā aug gludā korinte ar sarkanām, saldām ogām - tās varēja lasīt jūlija beigās un augusta sākumā. Taču par visgaršīgāko un arī ražīgāko es atzīstu alkšņlapu korintes šķirni 'Thiessen', kas šogad noražoja ātrāk. Šī ir viena no agrākajām un visādi citādi labākajām korintēm. Ogas ir krietni lielākas nekā savvaļā augošajām korintēm, ar plānāku miziņu, arī kauliņi ogās ir mazāki. Vienīgais apgrūtinājums var izrādīties apputeksnēšanās - 'Thiessen' ir pašneauglīga šķirne, tāpēc tai vajadzīgs apputeksnētājs (der vārpainā vai gludā korinte, kas zied līdzīgā laikā). Bet ražo ļoti labi - sāka jau otrajā gadā, un tagad 5-6 gadu vecumā kociņi ir pilnbriedā. Tikai jāpaspēj novākt ražu pirms putniem! Mums pašlaik ir tikai divas 'Thiessen' korintes, tāpēc ogas parasti apēdam svaigas, ievārījumiem nepaliek. Visumā korintes ir pieticīgi augi - var pamēslot, taču arī nemēslotās aug labi. Neesmu manījis nekādas slimības vai kaitēkļus. Vienīgā problēma varētu būt pavairošana - nav potcelmu, grūti ar apsakņošanu. Acošana korintēm der, jo veidojas labi pieaugumi, taču labu potcelmu pašam dabūt grūti. Lamarka korintes pamatsuga Amelanchier lamarckii ziedu laikā maijā. Šķirne 'Ballerina' izceļas ar bronzas krāsas lapām plaukšanas laikā. Gludajai korintei ogas ienākas sarkanā krāsā, tās ir saldas un garšīgas. Viena no garšīgākajām un ražīgākajām - alkšņlapu korintes šķirne 'Thiessen'.

ŅEM VĒRĀ!    Vārpainā korinte bieži sastopama mūsu mežmalās -
ja to mēģina ieaudzēt dārzā, karošana ar atvasēm ir neizbēgama!


Ilze Klapere / FOTO: Shutterstock, Jānis Kairis un no audzētāju personīgajiem arhīviem.

Skatīt oriģinālizdevumu:

 

   
 
Izstrādātājs: MediaWEB