Draugiem
Facebook
Youtube
Youtube

Vai piedalīsies Atvērtajās Durvju Dienās
5. un 6. Augustā?

Lai uzzinātu vairāk, spied šeit.

Jā, piedalos katru gadu.
Jā, piedalīšos pirmoreiz.
Nē. Vēlos, bet netieku.
Nē. Neinteresē.
Kas tās tādas?
SIA "Kokaudzētava Baltezers" Tālr.: 67996370 E-pasts: baltezers@baltezers.lv

Ievas Dārzs Nr.7 (31) - Jūlijs 2014

Skatīt oriģinālizdevumu:

Tāda rozīte, kas nav nepārtraukti jābaro, jālaista un
jāsargā no rijīgiem kukaiņiem un slimībām? Pilnīgi neticama!

Citāda rozīte - KLINŠROZĪTE

Savvaļā šiem jaukajiem krūmiņiem ir citāds nosaukums - čužas. Tas neizklausās jauki. Drīzāk pēc gružiem, ko saslauka pa grīdu un izber mēslainē. Dārznieku lolotajām tiešām labāk piestāv klinšrozīšu vārds. Jo tām ir daudz lielāki un košāki ziedi nekā savvaļniecēm. Turklāt vienmuļi dzelteno ziediņu vietā krāsu bagātība ir daudz lielāka - gan pavisam balti, gan krēmkrāsas, gan oranžīgi, rozā un pat tādi, kas jau velk uz sarkano pusi. Protams, arī bez dažāda spilgtuma dzeltenajiem neiztikt. Dažas no šķirnīgajām klinšrozītēm (Potentilla fruticosa) sāk ziedēt jau maijā, pārējās pievienojas jūnijā un gandrīz bez pārtraukuma turpina kā nu kurā - cita līdz septembrim, cita līdz oktobrim, bet dažas pat līdz pirmajam sniegam. Tā ka - ja tu jau itin labi pazīsti čužas un nekādā dižajā sajūsmā par tām neesi, varbūt ir vērts iepazīties no jauna? Ar klinšrozītēm!

ŅEM VĒRĀ!  Lai krāšņā klinšrozīte nepārvērstos
par necilo čužu, tā katru pavasari jāapgriež!

Zied ilgi un koši

Nav daudz tādu krūmu - patiesībā nav neviena cita -, kas ziedētu tik ilgi: no jūnija līdz pat sniegam. Tas ir ļoti ilgi jebkuram krūmam. Pārējiem pietiek jaudas tikai trim nedēļām vai mēnesim. Kāds varbūt saņemas uz atkārtotu ziedēšanu, bet otra tāda kā klinšrozītes nav. Līdz salam ziedi noturas, piemēram, šķirnēm 'Kobold', 'Goldfinger', 'Goldstar', 'Goldteppich', 'McKay's White'. Lielākie ziedi (2-4 cm diametrā) ir šķirnēm 'Jolina', 'Goldfinger', 'Goldstar'. Izveidotas arī jaunas rozā šķirnes. Savulaik populārā rozā šķirne 'Princess' saulē izbaloja gluži balta. Turpretī 'Lovely Pink' savu spilgti rozā toni notur. Radīta pat rozā šķirne ar puspildītiem ziediem - 'Pink Paradise'.

Šķirnei 'Hopleys Orange' ir neparastas - persiku - krāsas ziedi, "Tangerine' un 'Mango Tango' - oranži. Daudziem ļoti patīk 'Red Ace' un 'Red Robin' koši sarkanoranžais ziedu tonis, šīm šķirnēm gan krūmiņi ir mazāka auguma - tikai ap 60 cm -, ar smalkākām lapiņām un dzinumiem, tie ir jutīgāki ziemā, sevišķi kailsalā.

Izturīgas un pieticīgas

Dažas labas īpašības gan klinšrozītes mantojušas no savvaļas senčiem - tās ir ļoti izturīgas, ļoti pieticīgas un vienkārši kopjamas. Lai gan klinšrozītes var augt arī vieglā, īpaši neielabotā augsnē, tomēr - jo labāka augsne, jo bagātīgāk, ilgāk un krāšņāk tās ziedēs un efektīgāk izskatīsies. Ziedu tonis būs daudz sulīgāks.

Klinšrozītēm ir laba ziemcietība, un vēl viens pluss - tām nav nekādu īpašu slimību. Tikai ļoti sausās un ļoti smilšainās vietās uz lapām var uzmesties miltrasa. Tāpēc, lai gan klinšrozītes ir arī gana sausumizturīgas, mazliet ūdens tām tomēr vajag. Arī ēnā klinšrozītēm nepatiks - tur krūmiņi augs skrajāki un slinkāk ziedēs. Saule dod tiem spēku, tāpēc klinšrozīšu stādīšanai jāatrod saulaina vieta.

Gan dzīvžogā, gan ziemciešu dobē

Vienkāršajam audziņam ir itin plašas iespējas. Mazāka auguma šķirnes labi izskatīsies ziemciešu dobē starp puķēm un lapu augiem. Tāds neliels krūmiņš atgādinās, ka dobē kaut kas aug arī tad, kad pārējie kaimiņi rudenī būs nogriezti līdz zemei un dobe gaidīs pavasari melna, skumja un tukša. Ziemciešu dobē iederēsies, piemēram, šķirne 'Kobold' ar dzelteniem ziediem un apaļīgu vainaga formu, kas ir diezgan stingra un nemēdz izgāzties, arī jau minētās sarkanīgās šķirnes 'Red Ace' un 'Red Robin' ar augumu līdz 60 centimetriem, rozā 'Lovely Pink', zelta dzeltenā 'Goldteppich', krēmkrāsas 'Tilford Cream', kam ir pelēcīgi iesirms lapojums, ļoti skaistās krēmkrāsas 'Primrose Beauty' - ap 80 centimetriem.

Savukārt ziedošam dzīvžogam noder viena no augstākajām - apmēram 150 cm - šķirnēm 'Goldfinger' ar dzelteniem ziediem. Lai gan tā radīta jau septiņdesmitajos gados, taču vēl arvien nav pārspēta. Zied ilgi un nerimstas pat tad, kad jau uznācis pirmais divu trīs grādu sals. Pirmais sniegs nereti iekrīt tieši ziedos. Savukārt balto krāsu dzīvžogā pārstāv 'McKay's White' - jauna šķirne, kas zied ilgāk nekā vēl arvien ļoti populārā 'Abbotswood'.

Arī zemāka auguma šķirnes var stādīt mazajos dzīvžodziņos. Piemēram, norobežojot kapa vietu saulainā piekalnē. Vai arī organizējot dārza telpu - atdalot dzīvojamo no saimniecības zonas, zālienu no sakņu dobēm.

Citur Eiropā, piemēram, Vācijā, klinšrozītes ļoti plaši izmanto arī sabiedriskajos stādījumos gan lielu laukumu veidošanai pilsētās, gan atdalot gājēju celiņu no šosejas - pat ar vairākkārtīgu dzīvžogu, kur paralēli iestādītas augstāku un zemāku šķirņu rindas.

Pavasarī noteikti jāapgriež

Tas ir pats svarīgākais nosacījums, lai krāšņā klinšrozīte nepārvērstos par necilo čužu - katru pavasari tā jāapgriež! Pirms lapas sāk plaukt, iepriekšējā gada dzinumi jāapgriež, saīsinot tos uz pusi vai pat par divām trešdaļām. Griežot var mazliet paveidot arī krūma formu un veidot to kā ovālu, puslodi vai bumbu. Klinšrozītes ziedi veidojas uz šā gada dzinumiem. Pēc apgriešanas ziedēšana gan sākas aptuveni nedēļu vēlāk, toties ir daudz bagātīgāka. Apgrieztu krūmu var aizmirst līdz nākamajam pavasarim. Tomēr ļoti piekasīgs saimnieks var tam ar šķērēm tuvoties vēl otrreiz - rudenī, kad krūms izskatās nedaudz izspūris, noplucis un nekārtīgs. Tad var apgriezt augļkopiņas, kas izveidojušās ziedu vietā, un lapiņas, kas pēc sala kļuvušas brūnas.

Ja krūms nav apgriezts dažus gadus, pavasarī pirms lapu plaukšanas to vērts atsēdināt - apgriezt trešdaļu no krūma augstuma, lai dzinumi atjaunojas. Tiesa, pēc tik spēcīgas apgriešanas krūms būs šokā un pāris gadu var vispār neziedēt. Toties pēc tam, katru gadu laikus apgriežot iepriekšējā gada dzinumus, ziedēs ilgi un skaisti, kā krietnai klinšrozītei pienākas, un vairs nestāvēs kaktā, acis nodūrusi, kā viena pelēka čuža.

Kur nopirkt?

Jaunajā Apstādījumu veidotāju ceļvedī Latvijas stādaudzētavu sortimentā minētas 55 klinšrozīšu šķirnes - arī visas šajā rakstā minētās. Stādus var nopirkt stādaudzētavās visās Latvijas malās - Baltezerā, Bulduros, Nacionālajā Botāniskajā dārzā, Olainē, Dimzās, Blīdenē, Robežniekos, Kalsnavā, Īvē un citur.


ŠĶIRNESGunta Šenberga   •   FOTO - no Vara un Anitas Kazaku personiskā arhīva

Skatīt oriģinālizdevumu:

 

   
 
Izstrādātājs: MediaWEB