Draugiem
Facebook
Youtube
Youtube

Vai piedalīsies Atvērtajās Durvju Dienās
5. un 6. Augustā?

Lai uzzinātu vairāk, spied šeit.

Jā, piedalos katru gadu.
Jā, piedalīšos pirmoreiz.
Nē. Vēlos, bet netieku.
Nē. Neinteresē.
Kas tās tādas?
SIA "Kokaudzētava Baltezers" Tālr.: 67996370 E-pasts: baltezers@baltezers.lv

Ievas Dārzs Nr.9 (45) - Septembris 2015

Skatīt oriģinālizdevumu:

Šogad IEVAS Dārzā jauna rubrika - par dārzu ciematā, kur kaimiņš pie kaimiņa, kur zemesgabals līdzens un tā robežas vai ar roku sasniedzamas. Kā tādu dārzu iekārtot ātri, skaisti un gudri?

DZĪVŽOGS
ieguldījums dārza nākotnē

lerīkojot dārzu, būtu ļoti gudri sākt tieši ar pamatlietām: zālienu, dzīvžogu, košumkrūmiem. Bet vēlmes un nauda visu izkārto pa savam. Dzīvžogs ir pamatīgs darba un naudas ieguldījums, tādeļ tā ierīkošana bieži vien tiek atlikta. Un pēc tam - tik žēl...


Sakot, ka pēc tam ir TIK žēl, es zinu, ko runāju, jo manam piemājas dārzam dzīvžoga nav. Kad tikko sāku dārzā saimniekot, man nebija ne spēka, ne laika, ne naudas, lai stādītu dzīvžogu, jo gribējās, lai kaut kas ātri uzzied un ātri dod ražu, savukārt dzīvžogs - tas šķita visai garlaicīgi: jāstāda daudz mazu un vienādu augu, kas augs lēni kā gliemeži... Savukārt tagad saprotu: ai, kā vajadzēja... Lai dzīvžogu ierīkotu tagad, man būtu jāiznīcina visas savas puķudobes, jo esmu tās iekārtojusi tieši pagalma ārējās malās. Vienīgais, uz ko ceru: ar laiku dažādie skujeņi un lapu krūmi, kas man sastādīti gar sētas malu, izaugs gana lieli un izveidos ko līdzīgu dzīvžogam - kaut nosacītu, bet raibu. Kokaudzētavas Baltezers saimnieks Varis Kazaks papildina manu ideju: «Mazos dārzos tieši ar dzīvžogu var panākt liela dārza efektu. Klājeniskās puķudobes aizņem daudz vietas, savukārt dzīvžogs - mazāk, turklāt tajā var sastādīt dažādu lapojumu vai skuju krāsu, vai formas augus, tā iegūstot gan praktisku, gan dekoratīvu dārzu.»

No maniem tuvākajiem kaimiņiem dzīvžogs ir tikai vienam - Mārim. Tas pērnajā rudenī bija viņa otrais lielais darbs tūliņ pēc zāliena iesēšanas. Jāsaka gan: dzīvžoga stādīšanas laiks bija apbrīnojami vēls - rudens un ziemas krustpunktā, kad diez vai kāds pieredzējis dārznieks to darītu. Bet Māris darīja! Ar ievērojamām atlaidēm iegādājās tūjas, stādīšanai raka nevis bedres, bet tranšejas visā sētas garumā un stādīja. Tāda klasiska ziema pagājušogad sākās vēlu, un galu galā Māris bija tikai ieguvējs: stādus iegādājās krietni lētāk, nekā tie būtu maksājuši stādīšanas laika karstumā, turklāt vēsā un mitrā laika dēļ stādījumu nevajadzēja laistīt, un tūjas aug griezdamās.

Pirms sarunas ar Vari Kazaku biju iztēlojusies, kāds varētu izskatīties mans dzīvžogs: noteikti mūžzaļš, ne vairāk kā divu metru augstumā un iespējami šaurs, tādēļ man noteikti derētu piramidālās tūjas. Tagad es tā vairs nedomāju. Ciemata dārzā ir pārāk maz vietas, lai iestādītu tādu garlaicīgi pareizu dzīvžogu. Tur ir jābūt kaut kam vairāk nekā tikai dzīvžogam. Tādēļ tagad esmu izdomājusi, ka drīzāk manam dzīvžogam vajadzētu būt raibam - tādam, kas mainās līdzi dabas gadalaiku spēlēm: mūžzaļie augi plecu pie pleca ar krāsainajiem lapaiņiem, pa vidam arī kāds krūms ar smaržīgiem ziediem un kāds, kam rudenī ir krāšņas ogas.

PAŠAS AUDZĒTS DZĪVŽOGS

Ja nu tev šķiet, ka steigai nav pamata un esi ar mieru, ka dzīvžogs tev sāks augt nevis nākamajā vai aiznākamajā gadā, bet kādu laiciņu vēlāk, izaudzē sev dzīvžoga stādmateriālu no spraudeņiem - tieši tā, kā to dara stādaudzētavās. Tā var izaudzēt, piemēram, dzīvžogam tūjas.

Dari tā:

 1. Vislabāk spraudenīti ņemt pavasarī - aprīlī, maijā, kad sāc rušināties dārzā. Jāizvēlas jauns dzinums, kas no divgadīgā nevis jānogriež, bet jānoplēš. Ja spraudenis garš, jānogriež galotne, citādi tas nevarēs taisni noturēties augsnē.
 2. Tad apmēram divu centimetru dziļumā iedur spraudenīti augsnē podiņā, kastē, siltumnīcā vai arī āra dobē. Substrātam vislabāk izmantot kūdru, kam piejaukta trešdaļa perlīta, jo ir ļoti svarīgi, lai substrāts neiekalst.
 3. Spraudeņi apsakņojas tad, ja augsnes temperatūra ir 22 grādi un ir pietiekams gaisa mitrums, bet augsnes mitrums nav pārāk augsts. Tādēļ - ja spraudenīši nav novietoti siltumnīcā, tie noteikti jāpārsedz ar plēvi vai citu segumu. Turklāt spraudeņus ieteicams arī rasināt. Spraudeņi jāsargā no pārāk augstas gaisa temperatūras, jo tad tie var ļoti ātri aiziet bojā. Lai tā nenotiktu, spraudeņi jānoēno.
 4. Lai spraudeņiem būtu vairāk spēka, tos mēnesi pēc ievietošanas zemē var sākt ik pēc trim četrām nedēļām barot ar vāju komplekso mēslojumu.
 5. Tūjas parasti apsakņojas 2-6 mēnešu laikā, un jau nākamajā pavasarī stādiņi - tiesa, vēl ļoti mazi - būs gatavi stādīšanai zemē. Tos vari stādīt izvēlētajā vietā vai arī atrast tiem kādu pagaidu mājvietu un pastāvīgā vietā iestādīt vēlāk.

Kam tev vajag dzīvžogu?

Pirms ierīko dzīvžogu, noteikti vajadzētu saprast, kādam mērķim tas būs paredzēts. Iemesli var būt vairāki: pasargāt pagalmu no ielas putekļiem, norobežoties no svešām acīm, radīt aizvēju un, protams, arī skaistumam.

Tas, vai dzīvžogs vajadzīgs ielas malā, atkarīgs no vairākiem faktoriem.

 1. Pirmais un svarīgākais - kurā vietā atrodas māja: ceļa sākumā, vidū vai beigās. Jo vairāk garāmgājēju un garāmbraucēju, jo vairāk gribēsies dzīvžogu, aiz kura paslēpties. Tomēr daudz kas atkarīgs arī no sētas izmēra un formas: ja sēta ir pietiekami augsta un necaurredzama, bez dzīvžoga šai pusē var arī iztikt. Turklāt pirms dzīvžoga stādīšanas ielas pusē svarīgi noskaidrot apakšzemes komunikāciju izvietojumu un tā dēvētās sarkanās līnijas. Iespējams, ka izvēlētajā vietā (piemēram, ārpus sētas ceļa malā) nemaz nedrīkst stādīt krūmus.
 2. Vēl viens iemesls, kāpēc vajadzīgs dzīvžogs: paslēpšanās no kaimiņiem. Pirms stādi dzīvžogu savā pusē, vēlams kaut caur kaimiņa sētu paskatīties viņa dārzā - varbūt viņš savā pusē jau sastādījis dzīvžogu, un tad, kad tas paaugsies, kaimiņš būs paslēpies no tevis, bet tu - no kaimiņa. Kāpēc gan būtu vajadzīgs dubults dzīvžogs?
 3. Dārza aizsardzība no valdošajiem vējiem - rietumu un ziemeļu. Tas noteikti var būt būtisks iemesls, jo - kas tev ziemeļu puse, tas kaimiņam dienvidu puse: diez vai viņš tur būs iecerējis ciešus stādījumus.
 4. Un protams - dzīvžogs skaistumam. Tāds, kas radītu vienkrāsainu vai - gluži otrādi - krāsainu fonu tavam dārzam


LABI AUGI MAZA DĀRZA DZĪVŽOGAM

 • SKUJU KOKI
 •  
  • Tūjas
   • 'Smaragd' – aug lēni, kompakts vainags, smaragdzaļo krāsu lieliski saglabā arī ziemā, jācērp, bet reti.
   • 'Boothii' – kompakts stabveida augums.
   • 'Globosa' – izaug pusotra metra augstumā un platumā, pelēkzaļas skujas, kas ziemā kļūst zaļganbrūnas.
   • 'Golden Globe' – metru augsta un plata tūja, skujas visu gadu dzeltenas.
  • Īves
   • 'Fastigiata' – kolonveida vainags, stāvi dzinumi, tumšzaļas skujas.
   • 'Washingtonii' – pusotra metra augsts un metru plats augums, noapaļots vainags, zari skraji, pārkareni, skujas dzeltenas, rudenī iekrāsojas bronzas krāsā.
   • 'Nana' – metru augsta un pusotra metra plata, vainags plaši zarots, skujas koši zaļas.
  • Kadiķi
   • 'Wichita Blue' – kolonveida augums, zilganpelēkas skujas.
   • 'Cracovica' – 2-2,5 metrus garš, blīvs vainags, zaļas skujas.
   • 'Stricta' – izaug līdz 2 metru augstumam, zilzaļas, asas skujas.
   • 'Blue Arrow' – plešas tikai 0,6 metru platumā, tādēļ aizņem pavisam maz vietas.

 • LAPU KOKI
 •  
  • Ligustri
   • Šķirnei 'Atrovirens' lapas ziemzaļas, koši zaļas; šķirnei 'Lutea' lapas dzeltenas, augstums – 1,5 metri
  • Alpīnās vērenes
  • Irbeņlapu fizokarpi
   • Bagātīga lapu krāsu izvēle - no dzeltenas līdz pat purpursarkanai. Augsnes izvēlē pieticīgi, augs gan saulē, gan ēnā (Komentārs: ēnā var nebūt tik izteikti sarkans lapojums).
  • Pelēkās spirejas
   • Ideāli piemērotas vietai ar nabadzīgu augsni, vainags ieapaļš. Īpaši grezna ziedēšanas laikā ir šķirne 'Grefsheim'.
  • Grimoņi
   • Labāk augs mitrākā vietā.
   • 'Elegantissima' ir baltraibas lapas.
   • 'Gouchaultii' lapas plaukst ar rožainu apmali, vēlāk tās ir zaļas ar dzelteniem plankumiem.
   • 'Kesselringii' dzinumi brūnganmelni, lapas plaukst tumšbrūnas, bet rudenī kļūst dzeltenas.
  • Bārbeles
   • Īpaši piemērotas dzīvžogam būs šķirnes 'Orange Rocket' (kolonveida vainags ar oranžsarkanu lapojumu).
   • 'Erecta' (izaug 1,5 metru augstumā, rudenī krāsojas košos toņos).
   • 'Green Carpet' (zems augums, rudenī oranžsarkanas lapas).

Izvēlies īstos augus!

Ar ko sākt? Protams - ar augu izvēli. Mazos iekšpagalmos dzīvžogam nav ieteicams izvēlēties augus ar dzeloņiem (piemēram, vilkābeles), augus, kas rada nekārtību (Kaukāza plūmes) un arī augus, kuru kopšana prasa ļoti daudz darba (piemēram, egles).

Vispirms jāsaprot, vai vēlies vasarzaļu vai mūžzaļu dzīvžogu. Tad jānolemj, cik augstam tam vajadzētu būt. Vēl ieteicams izvērtēt arī to, vai augi dzīvžogā augs savā dabiskajā augumā un formā vai arī veidosi dzīvžoga formu, to cērpot. Un tālāk jau pārsvarā dekoratīvo funkciju izvēle: kad zied, kā zied, varbūt pasakaini smaržo un - kas zina - pat dod ogas vai augļus.

ŅEM VĒRĀ!   Pirms dzīvžoga augu izvēles vajadzētu pašvaldībā noskaidrot, vai ciemata
apbūves noteikumos nav precizēts, cik augsti dzīvžogi konkrētajā teritorijā vispār drīkst būt.

Lolita Lūse  •   FOTO: Shutterstock

SKUJKOKI UN DEKORATĪVIE KRŪMI

Varis Kazaks, Kokaudzētavas Baltezers vadītājs:

«Mēs augus mēslojam pavasarī ar komplekso ilgas iedarbības mēslojumu, kas paredzēts sešiem mēnešiem. Šajā periodā augi saņem visu vajadzīgo, tāpēc speciāla rudens mēslošana nav nepieciešama. Bet ir reizes, kad vajag mēslot, - rudenī augiem parasti vajadzīgi atsevišķi elementi, kuru pietrūkst vai kas augiem varētu palīdzēt pārziemot.»

Ja auguši kā traki

Šogad augusts bija ļoti silts, tāpēc var gadīties, ka daudziem kokiem un krūmiem tieši vasaras otrajā pusē izveidojies ļoti spēcīgs jaunais pieaugums. Šiem augiem jaunos, braši saaugušos dzinumus var palīdzēt nobriedināt, mēslojot ar kālija sulfātu vai kālija magnēziju - abi ir augiem viegli uzņemamā formā un labi iedarbojas. Kālija magnēzijs vairāk vajadzīgs skujkokiem, jo tiem bieži vien pietrūkst tieši magnija. To var pamanīt, pavērojot augus, - par magnija trūkumu skujkokiem parasti liecina skuju galiņu dzeltēšana. Kālija magnēzijs gan palīdzēs augiem nobriest līdz ziemai, gan arī papildinās magnija rezerves nākamajam gadam. Veikalos nopērkami speciāli rudens mēslojumi skujkokiem, kas satur minētās barības vielas. Tajos ir nodrošināta arī skujeņiem piemērota skāba reakcija.

Jauniem augiem - labu augsni

Pareiza augsnes sagatavošana jaunu stādu stādīšanai nenozīmē iebērt bedrē tikai kūdru vai melnzemi. Jāliek arī pamatbāze, proti, kompleksais mēslojums. Standarta deva ir 20-25 grami uz kvadrātmetru - tagad, rudenī, augi mēslojumu vēl neuzņems, bet barības vielas nākamajam gadam būs jau ieliktas. Minerālmēsli jāierušina augsnē, lai augu saknes, pavasarī pamodušās, ātri tiek pie barības vielām. Ja augi ir ļoti novājināti, rudenim tuvojoties, tiem var iedot nelielu devu mēslojuma, kas satur maz slāpekļa - tas palīdzēs stabilākai pārziemošanai. Taču tas jādara augustā, ne vēlāk, lai mēslojums paspēj iedarboties, kamēr sākas aukstās naktis. Bet, ja augs ir veselīgs, nevajag mēslot tikai tāpēc, ka veikalu plauktos ir pieejams mēslojums!

Neaizmirsti aplaistīt!

Visiem mūžzaļajiem augiem pietiekams mitruma daudzums ir ļoti svarīgs, īpaši rododendriem, kam ir lielas lapas. Lai veiksmīgi pārziemotu, augiem pirms tam jāuzņem kārtīgs mitruma daudzums, tas nodrošina labāku turgoru (tvirtumu) augu šūnās un līdz ar to - arī labāku un drošāku pārziemošanu. Ja redzams, ka mitruma bijis par maz, vēl oktobrī var paspēt augus saliet. Vērts zināt, ka arī skuju apdegšana pavasaros vairāk draud tieši tiem augiem, kuri auguši pārlieku sausā augsnē. Pietiekami auglīgā un mitrā augsnē augušie apdeg krietni retāk.


Skatīt oriģinālizdevumu:

 

   
 
Izstrādātājs: MediaWEB