Draugiem
Facebook
Youtube
Youtube

Will you attend Open Doors Days
on August 5 & 6?

For more information, press here.

Yes, I attend every year.
Yes, I will attend for the first time.
No. I can't but would like to attend.
No. Not interested.
What are those?
SIA "Kokaudzētava Baltezers" Tel.: 67996370 E-mail: baltezers@baltezers.lv

Ievas Dārzs - Oktobris 2016

Skatīt oriģinālizdevumu:

SKAISTI NOSARKT

Uz māti dabu īsti nevar paļauties. Vienugad tā krāso mežu galus ar trakās kaislībās mērcētu otu, citugad - tik vien krāsu, cik brūni pelēkā podiņa dibenā palicis. Toties dārzā katrs pats sev var iestādīt koku, kas tiešām prot nosarkt skaisti.

Koki

Kļavas. Viskrāšņākā no visām – krastu kļava (Acer ginnala), kas aug kā paliels, līdz 6 m augsts krūms. Mazās trīsdaivu lapiņas rudenī krāsojas dzeltenoranžsarkanos toņos. Kad tās nobirušas, ziemā zaros čabinās auglīši – spārnuļi. Patīk gaisma un lieliski pacieš sausumu. Var stādīt dzīvžogā, neiebilst arī pret griešanu. Koša ir arī sudrabkļava (Acer saccharinum) un sarkanā kļava (Acer rubrum), taču tās jau aug kā lieli koki, kam būs vieta plašākā ainavā.
Lamarka korinte (Amelanchier lamarckii). Atšķirībā no vārpainās korintes, kas aug mežmalās, vairāk līdzinās kokam, nevis krūmam. Nekur uz priekšu neskrien un dārzu savā varā pārņemt netaisās. Ļoti skaista ne tikai rudenī, kad lapojums jau agri iekrāsojas sarkanoranžos toņos. Plaukstot lapiņas ir vara sarkanas, maijā uzzied baltiem ziedu ķekariem. Jūlijā ienākas sarkanas, ēdamas ogas. Pat līdz 6 metrus augsta.
Āra bērza (Betula pendula) šķirne 'Youngii' – sēru bērzs ar nokareniem zariem. Daudz vietas neaizņem, jo neizaug augstāks kā stādīšanas brīdī, t. i., potcelma augstumā. Nosarkt gan neprot, toties māk skaisti zeltoties.
Eiropas lapegles (Larix decidua) šķirne 'Horstmann Recurved'. Īpaši skaista un piemērota mazam dārziņam. Aug lēni un neizaug lielāka par 4-5 metriem. Turklāt, kad skujas būs nobirušas, priecēs izlocīto zaru raksti.
Parastā oša (Fraxinus excelsior) šķirne 'Allgold'. Plaukstot lapas ir gaiši zaļas, vasaras viducī – vienkārši zaļas, bet jau agrā rudenī iekrāsojas koši dzeltenas. Neaug milzu liels – līdz 8 metriem. Diemžēl jārēķinās, ka pēdējos gados ošiem ne tikai pie mums, bet visā Eiropā uzbrūk vīrusu slimības, kas tos nokauj pavisam, un var izrādīties, ka prieks nebūs ilgs.
• Saulainā vietā lapas krāsojas spilgtākos, paēnā – klusinātākos toņos.
• Jo siltākas un saulainākas ir dienas un aukstākas naktis, jo košāk krāsojas lapas.

Vīteņaugi

Mežvīni. Viskošāk sarkana krāsojas šīs mums tik labi pazīstamās liānas, Sevišķi košs ir paškāpējs mežvīns (Parthenocissus quinquefolia var. engelmannii), bet arī citi viņa radinieki neko daudz neatpaliek.
Kātainā vīteņhortenzija (Hydrangea petiolaris jeb Calyptrante petiolaris) prot uzrāpties kokos un uzskriet gar gludu sienu bez balsta pat līdz desmit metru augstumam. Tāpēc dažkārt tiek nepamatoti apvainota. Bet, goda vārds, tā nav parazīts un sulas no citiem kokiem nesūc, un arī saknes māju sienās nedzen. Tikai stingri pieturas ar sīkiem piesūceknīšiem. Skaisti ne tikai ažūrie ziedi – pat ziemā, kad nobrūnējuši –, bet arī stingrās sirdsveida lapiņas, kas rudenī kļūst spilgti dzeltenas.

Krūmi

Klājeniskā klintene (Cotoneaster horizontalis) ar savu vēdekļveida zarojumu un sīkajām, smalkajām, oranžsarkanajām lapiņām rudenī izskatās gluži kā dārzā aizmirsts košs lakats.
Pīlādžlapu sorbārijas (Sorbaria sorbifolia) šķirne 'Sem'. Pavasarī lapas dzeltenzaļas, bet jaunie dzinumi ar rozīgu piesitienu. Rudenī lapas krāsojas sarkanos toņos. Neliela auguma, līdz metru augstas. Sorbārijas diezgan agresīvi izplatās ar sakņu atvasēm, tāpēc labāk stādīt nevis vienu krūmu – to varēs noturēt uz vietas tikai tad, ja apkārt regulāri pļaus –, bet izmantot grupās, piemēram, slīpas nogāzes apaudzēšanai.
Tunberga bārbeles (Berberis thunbergii) rudenī skaisti maina lapu krāsu, kā arī visilgāk saglabā lapojumu, un tas kaut nedaudz izkrāso vēlā rudens pelēcīgās dienas. Šķirne 'Green Carpet' iekrāsojas koši oranžsarkana, 'Green Ornament' no zaļas kļūst sarkana, bet 'Carmen' no tumšas purpurkrāsas pārkrāsojas koši sarkana, 'Erecta' no koši zaļas – oranža, 'Kobold' no zaļas – koši purpura.
Spārnotā segliņa (Euonymus alatus) šķirne 'Compactus'. Paliels, 1.5-2 metrus, augsts krūms, spilgti rozā. Kad kaistošās lapas nometīs, atklāsies stumbrs un zari ar korķveida spārniem, kādu citiem nav.
Baltais grimonis (Cornus alba) šķirnēm 'Elegantissima', 'Sibirica', 'Siberian Pearl' uz rudeni dzinumi kļūst tumšāki un košāki, bet lapas krāsojas sarkanos un violetos toņos. Šķirnei 'Elegantissima' baltas lapu apmalītes. Augsnes ziņā neizvēlīgi un ļoti ātraudzīgi krūmi, paldies Dievam, šķirnes vismaz neskrien tik strauji uz visām pusēm ar sakņu atvasēm kā pamatsuga. Lai dzinumi būtu koši un skaisti, vecie, kas sasnieguši pāris centimetru diametru, pavasarī jāizgriež. Var augt arī vietās, kur ir augsts gruntsūdens. Līdz 2.5 metrus augsti krūmi.
Sēdlapu djervila (Diervilla sessilifolia) šķirne 'Dise'. Jaunie dzinumi reizēm iekrāsojas pat ap vasaras vidu, bet uz rudeni lapas jau īsti nosarkst. Sevišķi spilgti ir augšējie dzinumi. Lapas košākas ir vieglā augsnē. Metru augsts krūms. Dzen spēcīgas sakņu atvases, Vācijā iecienīts krūms nogāžu nostiprināšanai, Anglijā audzē pamežā zem lielajiem kokiem. Pie mums vēl jauna šķirne un nav īsti novērtēta.
Vairogu zilenes (Vaccinium corymbosum), ko mēs gan labāk pazīstam kā krūmmellenes, arī prot dāvāt ne tikai gardas ogas. Rudenī zaļās, spožās, ādainās lapiņas mirdz tik spilgti sarkanīgos toņos, ka būtu žēl tās paslēpt kaut kur dārza saimnieciskajā zonā. Dažus melleņu krūmus droši var stādīt košumdārzā acu priekšā - priecīgākam rudenim!

Gunta Šenberga   •   FOTO: Ieva Andersone, Varis un Anita Kazaki (no Kokaudzētavas Baltezers arhīva)

Skatīt oriģinālizdevumu:

 

   
 
Izstrādātājs: MediaWEB