Draugiem
Facebook
Youtube
Youtube

Vai piedalīsies Atvērtajās Durvju Dienās
5. un 6. Augustā?

Lai uzzinātu vairāk, spied šeit.

Jā, piedalos katru gadu.
Jā, piedalīšos pirmoreiz.
Nē. Vēlos, bet netieku.
Nē. Neinteresē.
Kas tās tādas?
SIA "Kokaudzētava Baltezers" Tālr.: 67996370 E-pasts: baltezers@baltezers.lv

Ievas Dārzs - Septembris 2016

Skatīt oriģinālizdevumu:

KAS GAN VAR BŪT JAUKĀKS PAR PUĶU KASTI
UZ TERASES, BALKONA VAI LIEVENĪŠA?

Līdzīgi kā pavasarī puķu kastē stādām vasaras puķes,
rudenī var iestādīt ziemas puķes, kas priecēs līdz pat pavasarim.

VIRŠI rudenīgajā kastē spēlē pirmo vijoli. Ja kompozīcija domāta ilgākam laikam un kastītē to iecerēts atstāt līdz pat pavasarim, vislabāk izvēlēties pumpurziedu viršus. Ir šķirnes gan ar baltiem, gan rozā un violetiem ziediem. Ne velti tos sauc par pumpurziedu viršiem – ziediņi tā arī neatplaukst, bet paliek pumpuros. Taču pumpuri kļūst arvien lielāki un mainās to krāsa – sākumā tonis ir gaišs, lielākoties balts un bāli rozā, vēlāk kļūst arvien intensīvāks - koši sarkans, rozā, violets – un tāds paliek visu ziemu. Tāpēc puķu kastēs rudenī nereti stāda tikai pumpurziedu viršus un atstāj līdz pat pavasarim. Pumpurziedu viršu violetais vai rozīgais tonis ļoti efektīgi izskatīsies arī sniegā. Tiesa gan, jārēķinās, ka parastajās, šaurajās, nesiltinātajās puķu kastēs virši pavasarī, lai gan vēl arvien glīti, būs jau nosaluši un izmetami. Ja pumpurziedu virši nav nosaluši, pavasarī tie atkal izbalo tikpat gaiši kā sākumā. Ziedi nenobirst, bet nobrūnē, un ir jāapgriež.

Tūlītējam, bet īslaicīgākam priekam var izvēlēties kādu no šķirnēm ar vienkāršiem vai pildītiem ziediem. Atšķirībā no savvaļā augošajiem brāļiem, kas beidz ziedēt jau augustā, šķirņu virši koši krāsaino rudens noskaņu ļauj paildzināt līdz krietni vēlākam laikam. Turklāt ir ne tikai šķirnes ar zaļu, bet arī ar dzeltenīgu lapojumu, kas vēlāk lieliski saspēlēsies ar dekoratīvo zāļu dzeltēt un brūnēt sākušajām lapām.

Turklāt viršiem ir arī sava, neuzbāzīga, rudenīga smarža.

DEKORATĪVĀS ZĀLES kastē izskatās ļoti skaisti vienmēr – arī tad, kad vairs nav vasarīgi zaļas, jo tajās vienmēr spēlējas vai nu rasas pilieni, vai lietus lāses, sniegs vai ledus pērlītes. Starp zālēm var atrast gan tādas, kas kastē veidos vertikālu akcentu, gan arī tādas, kas līgani nolieksies pāri tās malām. Stādīšanai kastītē, kur augi, iespējams, nepārziemos, var izvēlēties kādu no lētākajām zālītēm, nevis, piemēram, dārgo Ķīnas miskanti.

LAVANDA kastītē gādā ne tikai par redzes, bet arī citām patīkamām sajūtām. Izejot uz terases vai balkona ar rīta kafijas krūzi, tā vien gribas to pabužināt, noplūkt un saburzīt pirkstos kādu ziedu vai lapiņu, lai sajustu tīro aromātu.

VIRŠI

Parastais virsis (Calluna vulgaris) 'Aurea' – ar dzeltenzaļu lapojumu un violetiem ziediem. Zied septembrī. Krūma augstums 20-30 cm, platums līdz 40 cm.

Parastais virsis (Calluna vulgaris) 'Allegro'ar vienkāršiem, tumši karmīnsarkaniem ziediem. Zied no augusta beigām līdz septembra beigām. Krūma augstums 40 cm, platums līdz 50 cm.

Parastais virsis (Calluna vulgaris) 'Martiness' ar violeti sarkaniem pumpurziediem. Zied no septembra līdz novembrim, un ziedi saglabājas līdz pat pavasarim. Krūma augstums 20-40 cm, platums līdz 40-50 cm.

DEKORATĪVĀS ZĀLES

Mēra auzene (Festuca mairei) lapojums izaug līdz 60 cm, vārpas – līdz metra augstumam. Zied jūnijā un jūlijā. Zaļganpelēcīgais lapojums līdzās lavandas zili violetajiem ziediem šķiet pat zilgans. Stingrās lapas saglabājas un labi izskatās visu ziemu.

Īsmatiņu ciesa jeb dimanta zāle (Calamagrostis brachytricha) lapojums izaug līdz 60 cm, vārpas – līdz metra augstumam. Ziedi pelēcīgi ar rozā lāsumu, zied no augusta līdz oktobrim.

Garvārpu grīslis (Carex dolichostachya) 'Kaga Nishiki' ('Gold Fountain') augstums 30-40 cm. Ziedi – brūnganas vārpas, zied agri – maijā un jūnijā.

LAVANDA

Šaurlapu lavanda (Lavandula angustifotia) 'Blue Scent Early'.


ŅEM VĒRĀ! Lai gan virši un dekoratīvās zāles, audzējot zemē, ir ļoti izturīgi un salcietīgi, mazā un seklā kastītē ziemā tie, visticamāk, nosals, un pārstādīt dārzā tos nevarēs. Līdzīgi kā vasaras puķes kalpo vienas sezonas – vasaras – priekam, šīs būs bijušas puķes ziemas priekam.


Skatīt oriģinālizdevumu:

 

   
 
Izstrādātājs: MediaWEB