Draugiem
Facebook
Youtube
Youtube

Vai piedalīsies Atvērtajās Durvju Dienās
5. un 6. Augustā?

Lai uzzinātu vairāk, spied šeit.

Jā, piedalos katru gadu.
Jā, piedalīšos pirmoreiz.
Nē. Vēlos, bet netieku.
Nē. Neinteresē.
Kas tās tādas?
SIA "Kokaudzētava Baltezers" Tālr.: 67996370 E-pasts: baltezers@baltezers.lv

Ievas Dārzs - Viršu vārti vasarai - Oktobris 2014

Skatīt oriģinālizdevumu:Konsultē Anita Kazaka, daiļdārzniece, Baltezera ainavisko stādījumu projektētāja un veidotāja. Atceries dziesmu: Pēdējie tie goda vārti, vasarai kur cauri iet... ? Kamēr vien zied virši, vasara nebeidzas. Ja iestādīti pumpurziedu virši, vasara var ilgt līdz pat jaunam pavasarim.
Viršu deķis
 
36 rūtiņas un katrā - cita šķirne. Taču arī tas nebūt nav viss. Baltezerā vien bija ap 80 šķirnu, taču kailsala ziema tās nedaudz paretināja. Taču pasaulē šķirņu ir simtiem.

1.    'Martiness'
2.    'Rosita'
3.    'Marleen'
4.    'Oirry'
5.    'Grizabella'
6.    'Carmen'
7.    'Allegretto'
8.    'Marion Blum'
9.    'Radnor'
10.    'Firefly'
11.    'Marlies'
12.    'Wickwar Flame'
13.    'Heidezwerg'
14.    'Velvet Fascination'
15.    'Sydney'
16.    'Colette'
17.    'Reine'
18.    'Silver Knight'
19.    'Oarkness'
20.    'Salena'
21.    'Boskoop'
22.    'Spring Cream'
23.    'Safari'
24.    'Con Brio'
25.    'Alicia'
26.    'Cuprea'
27.    'Sandy'
28.    'Aurea'
29.    'Kinlochruel'
30.    'Con Brio'
31.    'Roter October'
32.    'Gold Haze'
33.    'Wollmers Weisse'
34.    'Stephanie'
35.    'Ounnet Lime'
36.    'Allegro'Aplūkosim tuvāk!

Ir daudz dažādu iespēju, kā viršus izvēlēties: pēc ziedu krāsas, pildījuma un plaukšanas veida, pēc lapojuma toņa, pēc augstuma un pat dzinumu formas - stāvus vai nokarenus.

Pumpurziedu virši

Īpaša viršu grupa, kam ziedi nekad neatplaukst, bet tā arī uzzied un nozied, palikdami pumpuros. Taču mainās krāsa - sākumā tonis ir gaišs, lielākoties balts un bāli rezā, bet pēc tam kļūst arvien intensīvāks - loti koši sarkans ('Salena', 'Safari'), rozā ('Marleen', 'Marlies') , violets ('Fritz Kircher'). Pumpurziedu virši labi un krāsaini izskatās visu ziemu, pat apsniguši. Lai gan ziediņš neatveras, pumpurs kļūst arvien lielāks, un krūmiņš izskatās kā ziedošs. Tāpēc tos nereti rudenī iestāda puķu kastēs un atstāj līdz pat pavasarim. Tad gan jārēķinās, ka parastajās, šaurajās, nesiltinātajās kastēs, tie, lai gan vēl arvien glīti, pavasarī būs jau nosaluši un izmetami.Pavasarī pumpurziedu virši sāk balot, līdz izbalo atkal tikpat gaiši, kādi piedzima. Nenobirst, drīzāk nobrūnē, tāpēc pavasarī jānogriež 'Salena' - ļoti labi pārziemojusi kritiskajā gadā. Sākumā gaišs tonis, vēlāk rozā un beidzot koši sarkans. Līdz šim tik koši izteikti sarkanu pumpurziedu viršu nebija. Košais sarkanums saglabājas visu rudeni un arī ziemu. 'Alicia' - ļoti izturīga šķirne ar tumši zaļu lapojumu un baltiem ziediem. 'Safari' ir pēdējo gadu jaunums - pumpurziedis ar koši dzeltenīgu lapojumu un spilgti sarkanu ziedu vēlāko krāsu. Labi arī pārziemo. Savukārt pumpurziedu šķirne ar izteikti dzeltenu lapojumu un baltiem ziediem ir 'Sandy'.

Ar vienkāršiem ziediem

No agrāk ziedošām šķirnēm jāmin 'Carmen' - ar sarkaniem ziediem, mazāka auguma, dzinumi viegli izliekti - pat izskatās līdzīgi dejojošajai Karmenai. Savukārt 'Allegro' un 'Allegretto' ir šķirnes ar lielu gadu stāžu, kas zied ļoti agri ar rozā, pat sarkaniem ziediem uz vertikāliem dzinumiem. Abas šķirnes ir ļoti līdzīgas, tikai vienai jaunais dzinums zieda galā tumšāks, otrai - gaišāks


Ar pildītiem ziediem

 Pildīto ziedu šķirnes zied tik bagātīgi, ka lapojums pat nav redzams. Īpaši mulsinoši, ja ziedošais pildīto viršu dzinums nofotografēts palielinājumā - ej nu atmini, kas tas tāds ir.


Bez ziediem

 'Sydney' - pārstāv jaunu Rocket šķirņu grupu, kurai vispār nav ziedu. Izceļas tikai ar savu spilgto, košo lapojumu. Līdzīga ir arī šķirne 'Stockholm' Latvijā nav vēl pietiekami pārbaudīta, lai varētu droši apgalvot, ka būs gana izturīga.Ar dzeltenīgu lapojumu

Ziedi viršiem nekad nav dzelteni. Bet tos var iekrāsot, padzirdot ar ķīmiskām vielām baltos pumpurviršus, - tad tie ietonējas ne tikai dzelteni, bet arī zili. Tā var dabūt efektīgas, neparastas krāsas ekstravagantiem noformējumiem. Taču par dzeltenajiem viršiem sauc šķirnes ar iedzeltenu lapu toni. Tās ir jutīgākas spilgtajā ziemas saulē nekā šķirnes ar zaļām lapām. Piemēram, 'Wickwar Flame' kļūst oranžbrūna un šad tad apdeg. Tāpēc ir labāk, ja šķirnes ar dzeltenu lapojumu stāda tā, ka dienvidu saule ziemā nespīd tieši virsū. Dienvidu saulei jāaizstāda priekšā kāds kociņš, ar ko tie dobē kopā aug, - vai nu skuju kokaugs, vai mazais rododendrs, vai lielāks un izturīgāks virsis, kas met kaut nelielu ēnu. No dzeltenzaļā lapojuma šķirnēm saulē droši var stādīt 'Aurea' un 'Cuprea'-tās pārziemo pat vējainā vietā 20 grādu kailsalā. 'Saridy' ir pirmais no pumpurziedu viršiem ar dzeltenu lapojumu. Dažām šķirnēm, rudens pusē lapojums kļūst oranžīgs. Nevajag izbīties - tā ir šo šķirņu dabiskā ziemas krāsa.

Pavasarī neaizmirsti apgriezt!

Viršus nedrīkst nogriezt par agru un nedrīkst nogriezt arī par vēlu. Jānoķer īstais brīdis - parasti aprīļa beigās vai maija sākumā. Nogriežot par agru, virši var apdegt spēcīgajā pavasara saulē. Turpretī, ja tie jau sākuši augt, saule tos vairs neapdedzina, jo saknītes jau sākušas darboties. Ja griež vēlāk, kad sāk nākt jaunie dzinumi, tie nosedz griezumu. Ja gadās apgriešanu nokavēt un virši jau sākuši dzīt jaunos dzinumiņus, labāk vienu gadu izlaist un griezt tikai nākamajā. Laikus apgrieztie krūmiņi aug kompaktāki, blīvāk klāti ziediem, neapgrieztie - skrajāki, izspūrušāki, līdzigi saviem brāļiem mežā.
Apgriešanu mēs veicam, par pusi vai pat divām trešdaļām apgriežot pērnā gada jaunos dzinumus, kas iepriekšējā rudeni ziedēja. Veido puslodes vainadziņu.
Pēc apgriešanas virši jāmēslo ar speciālo viršaugu mēslojumu. Kad sāk augt jaunie dzinumi, krūms izskatās krāšņs visu vasaru.

Klājeniskas formas

Šķirnes 'Heidezwerg' ar violetiem vienkāršiem ziediem, bet ļoti smalku lapojumu, kas veido tādu kā pūkainu paklājiņu. 'Dirry' - ar violetiem pildītiem ziediem. 'White Lawn' - ar baltiem ziediem. 'Jan Dekker' - ar pelēcīgu lapojumu un violetiem ziediem.

Liela auguma

Ar stāviem dzinumiem un lielu augumu līdz pat pusmetram ir, piemēram, šķirnes 'Stephanie', 'Long White'. Lielākā daļa ir vidēja auguma šķirņes, bet mazāka augumam ir, piemēram, 'Colette', 'Darkness, u.c.

Kā stādīt?

Tik blīvu paklāju kā lielajā bildē, var salikt tikai no viršu stādu podiņiem. Īstajā dzivē un īstajā dobē pietiks ar 10-12 viršu stādiem uz kvadrātmetru 20-30 centimetru attālumā citam no cita. Mazie viršu stādiņi dažos gados var izaugt pat 50 centimetru diametrā, un drīz vien tie jau sāks grūstīties. Turklāt apstādīt lielu laukumu ar viršiem nemaz nav ieteicams. Virši tomēr ir tikai vienas sezonas - rudens augs. Arī tad, ja pārziemojuši itin labi, pavasarī diženā viršu dobe izskatīsies bēdīga, un paies krietns laiks, līdz tā atkal būs glīta. Gluži kā dabā - vai mēs līdz augustam vispār pamanām, kur virši aug? Bet, kad violeto ziedu klājienā sāk zumēt bites, tad gan ieraugām, kas tas par skaistumu! Tāpēc arī dārzā viršu grupiņas vai joslas labāk iekārtot starp citiem augiem - tas būs kā jauks papildinājums vai akcents tieši rudens priekam.
Viršus var un pat ieteicams stādīt rudenī. Mūsu lielajā lapu deķī loti labi redzams, cik niansētas ir to krāsas. Lapiņas - no silti gaiši zaļām, gandrīz dzeltenīgām, zeltainām līdz tumši zaļām, pelēcigām un pat vara toņiem. Savukārt par ziediem vispār neko daudz nevar pateikt - tie ir vai nu balti, vai rozā, vai violeti. Bet katrai no krāsām ir vēl desmitiem toņu, un tikai ziedēšanas laikā var īsti redzēt, kā tās saspēlēj as ar lapām un citiem augiem dārzā.

Pa vienam vai grupā?
Pa vienam var ielikt puķu kastē starp citiem augiem. Taču dārzā tomēr jāveido laukums vai grupiņa vismaz no trim augiem. Kastē pumpurziedu viršu košie, neatplaukušie ziediņi labi izskatīsies līdz pat pavasarim. Un tikai tad atklāsies, ka tie, visticamāk, jau sen nosaluši. Ja nu tomēr ziemu izturēs, var priecāties kā par brīnumu un pateikt paldies. Taču paļauties uz šādu iespēju nevajadzētu.
Lai gan virši var augt sausā vietā, tie aug daudz spēcīgāk tad, ja augsnē pietiek mitruma. Tāpēc augsnei var pievienot kūdru, kas palīdz noturēt mitrumu. Augsnē var iestrādāt arī priežu mizu mulčas vissmalkāko frakciju, ko dēvē ari par mizu kūdru. Pietiek, ja augsni sagatavo 25-30 centimetru dziļumā. Tad augsnē gan pietiek gaisa, gan arī skābums atbilst viršu prasībām. Taču tiem nepatīk stāvošs mitrums - mitras kājas. Vietai jābūt tādai, kur saule un vējš ātri nožāvē mitrumu no smalkajām lapiņām, citādi tās sāks pūt.
Virši nav mūžīgi. Dārzā virši atšķiribā no to savvaļas brāļiem var augt līdz astoņiem gadiem. Pēc tam ir laiks ņemt tos ārā un vietā stādīt ko citu.


Kā viršiem palidzēt kailsalā?

Ņemot vērā iepriekšējās ziemas bēdīgo pieredzi, ja viršu nav daudz, tos kailsalā var piesegt, piemēram, ar agrotīklu. Agrotīkls apsarmo, veidojot jumtiņu, kam vējš pūš pāri, un apakšā ir siltāk.

 

   
 
Izstrādātājs: MediaWEB