Draugiem
Facebook
Youtube
Youtube

Vai piedalīsies Atvērtajās Durvju Dienās
5. un 6. Augustā?

Lai uzzinātu vairāk, spied šeit.

Jā, piedalos katru gadu.
Jā, piedalīšos pirmoreiz.
Nē. Vēlos, bet netieku.
Nē. Neinteresē.
Kas tās tādas?
SIA "Kokaudzētava Baltezers" Tālr.: 67996370 E-pasts: baltezers@baltezers.lv

Ievas Māja Nr.13 / 27.06 - 10.07.2014

Doties atpakaļ uz Publikācijām Skatīt oriģinālizdevumu:

JAPĀNAS SPIREJAS. Košiem dzinumiem un atkārtotai ziedēšanai.

Ļoti interesanti krūmi ir Japānas spirejas (Spiraea japonica). Tām ir plašs un daudzveidīgs lapu krāsojuma klāsts - ir gan zaļie,
dzeltenīgie, oranžīgie, oranži krēmigie, gan zaļš lapojums ar sarkanigiem dzinumu galiem. Un ari ziedu krāsa ir gana daudzveidiga - balta, balti rozā, gaišāk un tumšāk rozā - ar loti izteiksmigām baltām putekšnicām kā rasas pilitēm. Pirmoreiz Japānas spirejas jāapgriež pavasari pirms lapu plaukšanas. Tad mēs sagaidām un pavadām pirmo ziedēšanu, Parasti tā sākas jūlija sākumā, taču šajā netipiskajā gadā, kad viss notiek divas nedēļas agrāk, Japānas spirejas ziedēja jau jūnija vidū. Tās zied apmēram divas vai trls nedēļas - atkaribā no laika apstākļiern. Bridi, kad ziedkopas kjūst brūnganas un spirejas jau sāk noziedēt, viss ainadziņš jāapgriež otro reizi. Noziedējušās ziedkopas un līdz ar tām visu vainaga virsējo daļu apgriež 5-10 centimetru garumā no virsas, veidojot puslodes formu. Krūma vainagu atkal izveido gludu, līdzenu un skaistu.

Priekšplānā - gliti apaļīgā formā apgrieztu Jāpānas spireju rinda ar jaunajiem dzinumiem.

Japānas spireja ziedos un pēc apgriešanas, kad atauguši jaunie košie un krāsainie dzinumi.

Griešana ir ļoti svarīga. Ja vecos ziedus nenogriež, krūms sāk ražot sēklas, tam patērējot ļoti daudz savas enerģijas. Turklāt sēklas līdz rudenim pagūst nobriest, izsējas, un sāk dīgt jaunie spireju sējenīši. Dažu šķirņu krūmus, piemēram, 'Goldflame' tas ietekmē diezgan slikti, jo sējeņi ir ļoti audzelīgi, krūma vidū saaug visvisādi bērniņi - gan ar zaļiem dzinumiem sarkanīgo vietā, gan citu krāsu ziediem, un cilvēkiem šķiet, ka krūmiņi kaut kādā neparastā veidā saziedējušies. Taču tā nav - līdzigi kā daudzu citu augu sējeņi, arī šie skaldās un izaug atšķirīgi no vecākiem. Jau vasaras vidū ziedkopas kjūst brūnganas un lapas - ne visai skaistas, un krūms zaudē dekorativitāti.Turpretī, laikus apgriežot, Japānas spirejas iegūst vairākus bonusus. Pirmkārt, skaistu krūma formu, kas kopā ar košajiem jaunajiem dzinumiem dažiem patīkpat labāk par ziediem. Glīti apgriezto apaļīgo krūmiņu ritms rada sajūtu kā muižas dārzā. Turpretī neapgriezti un uz visām pusēm izlaldušies, un izspūruši krūmi izskatās nekopti.

Spirejas savu enerģiju atdod jauno dzinumu un lapu, nevis sēklu veidošanai. Jauno dzinumu spilgtā, no vecā krūma atšķirīgā lapu krāsa saglabājas līdz vēlam rudenim, un Japānas spirejas visu šo laiku ir krāšņas. Piemēram, šķirnei 'Magic Carpet' jaunie dzinumi ir oranži, bet škirnei 'Arnold' - sarkanbrūni.

Lai gan pēc dažām nedēļām tās atkal zied, tad vairs sēklas līdz pavasarim nepagūst nobriest. Bet pati atkārtotā ziedēšana ir vēl viens bonuss rudens pusē, kad ziedošu krūmu nav daudz, tikai klinšrozites, hortenzijas un dažas rozes. Arī noziedējušās ziedkopas vairs nav jāgriež, jo ziemā tās izskatās skaistas.

 

CITAS SPIREJAS, FIZOKARPI UN JASMĪNI. Lai skaisti ziedētu nākamgad!

Spirejas, kas zied uz iepriekšējā gada dzinumiem - pelēko spireju (Spiraea x cinerea), Vanhuta spireju (Spiraea x vanhouttei), Niponas spireju (Spiraea nipponica) - jāapgriež pēc ziedēšanas. Piemēram, Niponas spireja 'Snowmound' jau ziedēšanas laikā veido jaunos dzinumus, kas pa vasaru skaisti izaug un zied nākamajā gadā. Griežot rūpigi jāpaskatās, kur beidzas ziedu daļa un kur sākas jaunie dzinumi - lai tos nenošķītu. Pareizi apgriezta, spireja nākamajā gadā atkal ziedēs kā balta kupena.

Lai izveidotu precīzu, piemēram, olveida fizokarpa vainaga formu, krūms jāapgriež gan pavasarī, gan vasarā ap Jāņiem.

Pēc ziedēšanas ir laiks pielīdzināt arī fizokarpus, ko dzivžogos stāda pat biežāk nekā vilkābeles, jo tie ir gan ļoti izturīgi, gan apveltīti ar spilgtu krāsu lapām. Fizokarpi zied uz iepriekšēļā gada dzinumiem, tāpēc, ja grib sagaidīt ziedus, pavasarī tos apgriezt nedrīkst. Taču, ja dārzā ir maz vietas, un, lai izveidotu precīzu vainaga formu (piemēram, olveida), krūms jāapgriež divas un pat trīs reizes sezonā - gan pavasarī, gan vasarā ap Jāņiem, ziediem pievēršot mazāk uzmanības.

Brīvi augošiem krūmiem (piemēram, šķirnei 'Summer Wine', kurai ir eleganti līgani noliekušies zari), noziedējušos dzinumus ar vecajiem ziediem var apgriezt pēc ziedēšanas līdz jaunajiem šāgada dzinumiem - līdzīgi kā Niponas spirejai 'Snowmound'. Tie pagaidām aug stāvi, bet vēlāk nolieksies, un uz tiem veidosies ziedi nākamajā gadā.


Pelēkā spireja zied uz iepriekšējā gada dzinumiem, tāpēc tūdaļ pēc ziedēšanas zaru daļa ar ziediem jānogriež.

Līdzīgi kā fizokarpam, arī jasmīnam no iepriekšējā gada dzinumiem, nāk jauni zariņi ar ziediem galā. Tāpēc jasmīnu pavasarī neapgriež un lauku sētā ļauj tam augt kā brīvi augošam krūmam. Ja nu tomēr vecais jasmīnu krūms izaudzis tik liels, ka pa logu aiz tā neko citu vairs nevar saskatīt, kādu pavasari pirms lapu plaukšanas to var atsēdināt, resnos dzinumus atstājot tikai pārdesmit centimetru no zemes, bet smalkākos apgriežot uz pusi. Var ari vecā jasmīna vietā iestādīt kādu no jaunajām mazāka auguma šķirnēm, kas arī lēnāk aug, piemēram, Lemuāna jasmīnu (Philadelphus x lemoinei) 'Erecta'. Regulāri nedaudz apgriežot, to var izveidot arī kā smaržigu ziedu bumbu. Tāpat kā dzinumi, arī ziedi tam ir nelieli un smalki, bet to ir ļoti daudz.

NOKARENIE KOCIŅI. Jāsaīsina un jāizretina vainags.


Vasarā jāizretina un jāsaīsina nokareno augststumbra lapu kociņu lapegļu, skābaržu, bērzu, gobu - vainags.

Daudzos dārzos aug pa kādam nokarenas formas augststumbra kociņam - piemēram, nokarenās gobas, ābeles, bērzi, lapegles, karaganas, kas vasarā saauguši jo biezi. Laiks ieiet un ielūkoties vainaga iekšpusē - izgriezt sausos dzinumus un arī aptuveni uz pusi saīsināt garākos zarus, lai tie nevelkas pa zemi. To vietā nākamajā gadā atkal izaugs skaisti jauni dzinumi. Ziedošos kociņus - karaganas, ābelītes, vītolus - gan vislabāk apgriezt tūdaļ pēc ziedēšanas, tad arī nākamjā gadā tie skaisti ziedēs. Jo sevišķi lapeglēm nokalst daudz veco zaru vainaga iekšpusē. Savukārt sugām un šķirnēm, kas veido sakņu un potcelma atvases, piemēram, karaganām, kārkliem, atvases noteikti jāizgriež, lai ap augststumbra kociņu nesaaug blīvs mežonīgs krūmājs.

Neglītie un sausie zari jāizgriež visiem

Ja krūms ir pavisam izgāzies, izskatās nekārtīgs un neglīts, nākas to saudzīgi paveidot, vienalga, vai ir tam pats piemērotākais laiks vai nav. Ja sausos zarus atstāj krūmā, jaunie nevar attīstīties. Turpretī tad, ja sausos dzinumus izgriež, to vietā ieaug skaisti jaunie dzinumi. Regulāri apgriezts, krūms nenoveco tik ātri kā neapgriezts un nekopts.

ZINI!  Formula ir vienkārša: agri pavasarī un vasaras sākumā ziedošos apgriež tūdaļ pēc ziedēšanas, vasaras otrajā pusē un rudenī ziedošos - nākamā gada pavasarī.


Doties atpakaļ uz Publikācijām Skatīt oriģinālizdevumu:

 

   
 
Izstrādātājs: MediaWEB