Draugiem
Facebook
Youtube
Youtube

Vai piedalīsies Atvērtajās Durvju Dienās
5. un 6. Augustā?

Lai uzzinātu vairāk, spied šeit.

Jā, piedalos katru gadu.
Jā, piedalīšos pirmoreiz.
Nē. Vēlos, bet netieku.
Nē. Neinteresē.
Kas tās tādas?
SIA "Kokaudzētava Baltezers" Tālr.: 67996370 E-pasts: baltezers@baltezers.lv

Ievas Māja Nr.21 / 17.10-30.10.2014

Skatīt oriģinālizdevumu:

Rudens mūžības dārzā

Konsultē: ANITA KAZAKA - ainavu tehniķe, Baltezera ainavisko stādījumu projektētāja un veidotāja. NENSIJA PRIEDĪTE - Bulduru dārzkopības vidusskolas dārzu veidošanas un kopšanas skolotāja

Sapost mūžības dārzu lielajiem vēlā rudens notikumiem – Svecīšu vakaram, Mirušo piemiņas dienai – var tā, lai glīti izskatās vēl vairākus gadus.

Protams, mazliet jāpaskatās arī dabā – ko sola laiks: jau uzsnidzis pirmais sniedziņš vai arī turpinās bezgalīgi garais un siltais rudens. Vairāku pēdējo gadu pieredze liecina, ka mēdz būt tieši tā. Vērts pagarināto vasaru izmantot. Piemēram, lai kaut ko pārkārtotu un pārstādītu ģimenes kapavietā. Pavasara steigā tam nereti pietrūkst laika. Bet rudenī – īstais brīdis.

Mūsdienīgas, neierastas un dažkārt pat avangardiskas idejas kapavietas iekārtošanai šoreiz piedāvā dārzkopības studenti no mūsu pašu Bulduru dārzkopības vidusskolas un piecām citām dārzkopības skolām Austrijā, Beļģijā, Ungārijā un Vācijā. Kā jau studentiem, kas mācās, viņiem bija dots uzdevums, un, to pildot, dažreiz viņi kļūdījās. Līdzīgi kļūdāmies arī mēs, kam šāds darbiņš jādara tikai dažas reizes mūžā. Tāpēc vēl jo vairāk svarīgi mācīties no citu kļūdām.


Par ko vērts padomāt pirms darba

1. Pirms ķerties pie lāpstas, kokiem, krūmiem un puķēm, vērts padomāt par stāstu, ko piemiņas vietā gribi izstāstīt par cilvēku, kurš tur atdusas.

2. Kā katrā dārzā, arī mūžības dārzā jārēķinās ar dabas doto – apgaismojumu un augsnes apstākļiem – un jāstāda tikai tas, kas piemērots augšanai konkrētajā vietā.


Rudens priekšrocības

  1. Stādi vēl nopērkami malu malās, turklāt bez pavasara steigas un drūzmas.
  2. Bieži vien stādāmmateriālam ir lielas cenu atlaides.
  3. Konteinerstādiem nereti vēl ir gan lapas, gan ziedi, un daudz labāk nekā pavasarī redzams, kādi tie īsti izskatīsies stādījumā.
  4. Rudenī parasti ir mitrāks, un augi iesakņojas labāk nekā pavasarī, kad pēc stādīšanas nereti ir ilgstošs sausums.
  5. Mulča rudenī kalpos kā papildu siltums augu saknēm, palīdzot tām ieaugties.

Trīs veltījumi mātei

Ēnaina vieta

Veltījums mātei - ēnaina vieta

Ko šī vieta stāsta

Tās centrā ir ceļš – dzīves celš –, kas noslēdzas pie soliņa, kur var mierā atpūsties. Uz kopiņas izveidots sirds attēls kā mīlestības simbols. Puķes tajā tiek mainītas: pavasarī atraitnītes, vasarā sanvitālijas un rudenī virši. Kapa vietu ieskaus, norobežos un padarīs privātu un intīmu zems ziedošs spireju dzīvžogs, ko apgriežot iecerēts uzturēt apmēram 15 centimetru augstumā. Lai ziedu būtu vairāk, iestādītas arī hortenzijas, kas var augt pusēnā.

Anitas Kazakas komentārs:

«No izvēlēto augu viedokļa šāda kompozīcija vairāk piemērota pusēnai vai atklātai un saulainai, nevis ēnainai vietai. Lielākā daļa augu – gan Japānas spirejas 'Little Princess' un tūjas, gan kalnu grīšļi un astilbes – labi augs gan saulē, gan pusēnā, taču ne tik labi ēnā. Turklāt pie soliņa uz kapavietas robežas tūjām atvēlētā vieta ir pārāk maza jau tagad, taču tās noteikti augs lielākas. Savukārt skarainās hortenzijas šķirne 'Little Lime' ir maza auguma, to droši var stādīt pat puķu dobē, vietas pietiks. Taču tā pusēnā neziedēs tik bagātīgi kā saulainā vietā, kur nu vēl ēnā. Savukārt, lai gan viršiem augt ēnā nepatiktu, sezonas noformējumam tos varētu izvēlēties. Taču tad es neieteiktu šķirnes ar parastiem, bet gan pumpurziediem, kas rudenī kļūst arvien košāki un saglabājas līdz pat pavasarim. Interesanti izskatās uz vienas kapu kopiņas iestādītās kapmirtes gan ar gaišu, gan tumši zaļu lapojumu. Izmantojot kapmiršu šķirnes, var veidot kapu noformējumu gan laukumos, gan joslās u. c.»

Saulaina vieta

Ko šī vieta stāsta

Māte katram cilvēkam ir tikai viena, un viņas dzīvē ir vieglāki un grūtāki brīži, kāpumi un kritumi, un par tiem stāsta kompozīcija, kurā izmantoti atšķirīga augstuma augi. Sarkanie augststumbra koki simbolizē mātes spēku, baltās klinšrozītes – tīrību, šķīstību. Bet cauri visam vijas mātes mīlestība, tāpēc gribas, lai arī atdusas vietā vienmēr kaut kas ziedētu – ceriņi, spirejas, klinšrozītes, virši maigos sārti violetos toņos.

Anitas Kazakas komentārs:

«Šajā atdusas vietā būs ziedi no pavasara līdz pat vēlam rudenim un varbūt pat līdz nākamajam pavasarim, jo izvēlēti pumpurziedu virši. Jauki, ka padomāts arī par smaržu, jo Meijera ceriņi ir ar ļoti, ļoti smaržīgiem ziediem, turklāt tiem ir arī rozīgs rudens lapu krāsojums. Vasarā ziedēs klinšrozītes un spirejas.

Aptuveni divas trešdaļas teritorijas atvēlēts augiem, taču uz pašas kapu kopiņas to nav. Varbūt par to vērts aizdomāties – vai vienmēr cilvēka atdusas vieta jāveido kā puķu dobe? Varbūt tiešām to labāk atstāt tīru un augus stādīt apkārt? Tomēr krustiņa vietā, kas izveidots no priežu mizu mulčas, varētu ievietot arī sezonas augus – pavasarī narcišu podiņus, vasarā – vasaras puķes, rudenī – viršus vai krizantēmas.

Par augu blīvumu: tūjas izvietotas ļoti labi. Lai gan 'Dumosa' var izaugt līdz divu metru augstumam, tā ir ļoti lēnaudzīga un tik drīz sev atvēlēto vietu neaizpildīs. Turklāt tūjas var arī apgriezt un neļaut pacelties tām tik augstu, lai sāktu aizsegt augststumbra ceriņus. Arī ceriņu bumbas var nedaudz apgriezt un paveidot. Virši un spirejas, kas iestādīti tik tuvu cits citam, veidos nepārtrauktu joslu, dzīvžodziņu, savukārt klinšrozītēm tik ciešā stādījumā gan būs stipri par grūtu. Būtībā atvēlētajā laukumā vietas pietiek tikai vienai.»

Atklāta, saulaina vieta

Ko šī vieta stāsta

Kompozīcija veidota stingrās līnijās un laukumos, nedaudz līdzīgi kubisma stilam mākslā. Jo māte ir tā, kas veido ģimenes struktūru, ievieš kārtību un satur ģimeni kopā. Ap māti vienmēr ir bērni, tāpēc arī kompozīcijas laukumi izvietoti cits ap citu. Violetā un rozā krāsa ir melanholijas un skumju simbols, savukārt zaļā ar to kontrastē, viešot cerību un optimismu. Noklājot zemi ap augiem ar priežu mizu mulču, visa kompozīcija iegūst siltāku nokrāsu. Augu augstumu atšķirība simbolizē dzīves augstākos un zemākos punktus. lezīmēta arī krusta forma – reliģijas un ticības nots.

Anitas Kazakas komentārs:

«lzvēlēts atklātai, saulainai vietai ļoti piemērots augu materiāls, turklāt tas ir ļoti interesanti un skaisti izvietots, veidojot dažādu krāsu lapojuma ritmu. Tomēr ir arī dažas problemātiskas vietas. Piemēram, ļoti labi izskatās necilie neapstrādāta koka bluķīši, un tiešām žēl, ka tādus neredz mūsu lauku kapsētās. Taču – ja ir bluķītis, gribas uz tā apsēsties, diemžēl piekļūt nav iespējams, jo visapkārt sastādīti augi. Varbūt var vienīgi somu uzlikt.

Pelēcīgais Šmita dievkociņš 'Nana' ir neliela auguma, tikai 15-20 centimetru augsts, un veido jauku fonu nokarenajai karaganai. Taču dievkociņa lapojums nav skaists visu laiku. Tas labi izskatīsies pavasarī, bet vasaras vidū būs jāapgriež, lai ataug otrreiz un atgūst glīto izskatu. Turklāt tas, tāpat kā mārsils, arī patīkami smaržo. Kokveida karagana 'Pendula' ir ļoti izturīga un piemērota saulainai vietai.

Vienīgais augs, kas nav piemērots saulainajai vietai, ir tiarella. Tai patīk augt tikai ēnā.»


Karavīram

Daļēji noēnota vieta

Ko šī vieta stāsta

Zilganpelēkie kadiķi stalti izslējušies, līdzinoties kareivjiem. Tiem līdzās kontrastējošas asins krāsas bārbeles. Izmantojot viršus, uz kopiņām izveidots krusta simbols. Viršu ziedos baltā krāsa simbolizē sēras. Dammera klintenes stūros simbolizē segu. Zaļā ir silta krāsa, tātad arī sega būs silta. Lai gan vieta ir daļēji noēnota, te iestādītas saulmīles spirejas. Taču pusi dienas tās apspīdēs saule, tātad gaismas pietiks.

Anitas Kazakas komentārs:

«Karavīra atdusas vietai ir piemērota kārtība un stingrība kompozīcijā un augu izvietojumā, kāda šeit vērojama. Klinškalnu kadiķi centrā aiz kopiņām gan ir novietoti pārāk tuvu cits citam. Tie drīz vien saaugs kopā. Līdzīgi arī bārbeles, tūjas un stūros izvietotie kadiķi ātri vien izveidos blīvu sienu. Sānos iestādītās spirejas 'Walbuma' jeb 'Magic Carpet' tiešām itin labi var augt arī pusēnā. Tāpat arī Dammera klintenes pusēnā izveidos zaļu segu, taču tās nav jāstāda tik blīvi. Pietiktu, ja katrā stūrītī iestādītu tikai trīs, turklāt turpmāk tām noteikti jāapgriež dzinumi. Savukārt bārbelēm pusēnā košais lapu tonis nebūs spilgts – tāds tas ir tikai atklātā saulē.»


Sacīkšu braucējam

Smilšmāla augsne, atklāta, saulaina vieta

Ko šī vieta stāsta

Atdusas vieta izveidota, lai atgādinātu Formulas 1 braucēja dzīvi, kas traukusies pa lokveidā iezīmēto trasi. Baltie virši ir kā sadalošā līnija ceļam, pa kuru viņš traucies – lielā ātrumā, tāpēc parasti pa kreiso pusi. Ceļa galā ir simbolisks stūres rats. Pa šo simbolisko ceļu droši var arī staigāt, atnākt līdz piemineklim un paraudzīties uz kopiņām.

Uz tām no mārsiliem izveidots uzraksts F1 – cilvēks, kurš guļ sacīkšu braucējam līdzās, taču neiebilstu, jo tā bijusi visa viņa dzīve. Nokarenā lapegle skumjās noliekusi galvu pār kompozīciju. Lai gan no vienas puses apbedījuma vietu ietver dramatiski sarkanas bārbeles, otrā ir saulainas klinšrozītes.

Anitas Kazakas komentārs:

«Ļoti oriģināls risinājums. Izvēlētie augi ļoti piemēroti pilnīgi atklātai vietai. Arī trīs atšķirīgie segumi – baltās smiltis, priežu mizu mulča un augsne – ļoti veiksmīgi izmantoti gan funkcionāli, gan arī krāsu un struktūru kontrasta palielināšanai: gaišs pret tumšu, smalks pret raupju. Uzturēt kārtību palīdz un visam sajaukties neļauj plastmasas apmalītes, ko parasti lieto zāliena norobežošanai. Veiksmīgi izvēlēta klinšrozītes šķirne 'Kobold', kas zied visu vasaru. Taču klinšrozītes iestādītas pārāk tuvu cita citai. Ja klinšrozīšu vainagi sakļaujas, tās ir daudz grūtāk apgriezt. Atvēlētajam stūrītim pietiktu ar piecām sešām. Interesants arī uz kopiņām izveidotais uzraksts. Taču mārsils drīz vien saaugs kā vienlaidu klājiens, un burtus vairs neredzēs. Uzraksts būs efektīgs tikai pašā sākumā.»


Gunta Šenberga   •   FOTO – Gvido Kajons

Skatīt oriģinālizdevumu:

 

   
 
Izstrādātājs: MediaWEB