Draugiem
Facebook
Youtube
Youtube

Vai piedalīsies Atvērtajās Durvju Dienās
5. un 6. Augustā?

Lai uzzinātu vairāk, spied šeit.

Jā, piedalos katru gadu.
Jā, piedalīšos pirmoreiz.
Nē. Vēlos, bet netieku.
Nē. Neinteresē.
Kas tās tādas?
SIA "Kokaudzētava Baltezers" Tālr.: 67996370 E-pasts: baltezers@baltezers.lv

Ievas Māja Nr.9 / 30.04 - 15.05.2014

Doties atpakaļ uz Publikācijām Skatīt oriģinālizdevumu:

Ierasts, ka par krāsām dārzā atbild ziedi, bet lapas tiem ir tikai tāds tumšāk vai gaišāk zalš fons. Tačuu dārzu var jo koši izkrāsot tikai ar košumkrūmu lapām vien.

Konsultē: Varis Kazaks - Kokaudzētavas Baltezers saimnieks.
                   Anita Kazaka - dārzniece un ainavu māksliniece.

Anita: "Domāt par augu krāsām un formām, dārzu projektējot un iekārtojot, man šķiet ļoti svarīgi. Grūti pat pateikt, ko cilvēks uztver pirmo un kas viņu vairāk ietekmē - forma vai krāsa. Saulē, labi apgaismotā vietā mēs redzam krāsu. Ja gaisma spīd acīs, pirmo pamanām formu. Tā ka - viss atkarīgs no tā, no kuras vietas uz dārzu raugāmies. Dārzā pirmais uzmanību piesaista dzeltenais tonis. Tad - oranžsarkanie un citi sarkanīgie toņi. Mazāk aktīvi ir zilganpelēcīgie un baltie toņi. Tomēr visas gleznas pamats dārzā, tāpat kā ainavā, ir zaļā krāsa. Visdažādākie zaļā toņi - no meža un pļavas zaļuma tālumā līdz zāliena zaļumam zem kājām - ir fons, kas visu apvieno, nomierina un harmonizē. Uz zaļā fona var spēlēties ar pārējām krāsām."

DZELTENIE TOŅI

Baltais grimonis (Cornus alba) 'Aurea'

Ar dzeltenām lapām. Grimoņiem vairāk ierasts pievērst uzmanību kā ziemas lapu krūmiem, kad kaili jo īpaši labi izceļas to spilgtie, krāsainie dzinumi. Taču ari vasarā tiem ir, ko parādīt. Tos droši var stādīt arī dārza tumšajā stūri, un tur grimoņi uzspīdēs kā saulīte. Turklāt šķirņu grimoņi nedzen atvašu dzinumus, kā to dara viņu savvaļas brāli, kas aug upmalās un grāvmalās. Taču, ja zars ir noliecies pie zemes, tas apsakņojas, un tā var tikt pie jauniem stādiņiem.

Baltais grimonls (Cornus alba) 'Gouchaultii'

Lapas plaukstot ir ar rozā līdz baltu apmali, vēlāk zaļas ar ļoti skaistu dzeltenu triepumiņu. Šeit grimonis iestādīts ar domu, lai dārza stūri padarītu gaišāku. Uz tā fona izceļas nokarenās formas goba, kas spēcīgi kontrastē ar grimoni. Atšķirīgas formas mazā dārzā rada bagātāku lielākas telpas izjūtu. Grimoņus var gan loti labi apgriezt noteiktā formā, gan ari ļaut tiem augt brīvi līdz pat 2-3 metru platumā un augstumā.

Parastā filadelfa (Philadelphus coronarus) 'Aureus'

Ar dzeltenīgām lapām. Zied līdzīgi kā citi jasmīni, ar baltiem, smaržīgiem ziediem, taču ne tik bagātīgi. Nav arī tik ātraudzīgs kā citi. Pat melnajam plūškokam (Sambucus nigra) ir šķirne ar zelta dzeltenām lapām - 'Aurea'.

Japānas spireja (Spiraea japonica) 'Magic Carpet'

Plaukšanas laikā lapas dzinumu galos ir oranžas, pēc tam dzeltenīgi oranžas. Ja dzinumus uzreiz pēc ziedēšanas jūnijā apgriež, augustā lapas jauno dzinumu galotnītēs atkal ir oranžas. Ja lapu krāsojums patīk vairāk nekā ziedi, tos ir vērts upurēt.

Japānas spireja (Spiraea japonica) 'Gold Mound'

Senāka šķirne, ko arī griežam. Tā pati fona kompozīcija, kur spēlē skuju un lapu kokaugu krāsas. Arī zemsedze, piemēram, heihēras ar tumši sarkanu lapojumu.

Irbeņlapu fizokarps (Physocarpus opulifolius) 'Dart's Gold'

Ar dzeltenām lapām. Ja fizokarpiem ļauj augt brīvi, tie sasniedz divarpus, pat trīs metru augstumu. Zari ir skaisti pārkareni, un uz iepriekšējā gada dzinumiem veidojas gaišas krēmkrāsas ziedi, kas izteiksmīgi kontrastē ar tumšo lapojumu. Vēl viens jaukums - asinssarkanās augļkopas rudenī. Tomēr fizokarps ir liels krūms, un neapgriezts mazā dārzā tas aizņems pārāk daudz vietas. Par laimi, tos droši var apgriezt, veidojot, piemēram, ovāla formu. Tad gan krūmiem būs tikai pa kādam nejaušam ziedam un auglītim vainaga iekšpusē.

 

SARKANIE TOŅI

Tunberga bārbele (Berberis thunbergii) 'Admiration'

Viskošākā sarkanā krāsa, protams, jāmeklē ziedos. No tiem neatpaliek varbūt vienīgi dažu bārbeļu šķirņu lapu sarkanums, kas dārzā veidos ļoti košu akcentu, liesmodams kā ugunskurs. Šai pundurauguma šķirnei turklāt ir arī dzeltena lapu maliņa. Bārbeles jau sen vairs nav pieticīgie dzeloņainie krūmiņi, kuru lielākais krāšņums bija sarkanās ogas. Jauno šķirņu bārbeļu lapas ir tik krāsainas - no balti raibām līdz dzeltenām un tumši bordo-, ka būtu pelnījušas atsevišķu stāstu.

Irbeņlapu fizokarps jeb parastā irbeņspireja (Physocarpus opulifolius) 'Diabolo'

Krūmu lapām ierastāks par košo ir tumši sarkanais tonis - kā šim fizokarpam. Šķirnei 'Red Baron' - lapojuma tonis siltāks nekā 'Diabolo', pats krūms robustāks. 'Summer Wine' lapu tonis ir tuvāks tumši violetam, bet šķirnei 'Diable D'or' lapas ir bordo, bet dzinumu gali plaukstot ir oranži - pavasarī tas ir vēl viens papildu tonis dārzā

 

Krāšņā veigela (Weigela florida) 'Purpurea Nana'

Zems krūrniņš, lidz 0,8 metru augstumam ar brūnsarkanām lapām un tumši rozā ziediem. Zied trīs nedēļas, taču reizēm šķiet, ka pat divus mēnešus no vietas, jo zied atkārtoti uz jaunajiem dzinumiem. Taču ir skaista arī bez ziediem, jo zaļalam lapojumam ir sarkanīgi brūngans tonējums. Lai vairā izceltu un labāk parādītu lapojuma toni, veigelas var dažādi apgriezt, piemēram, veidot noapaļotu krūmiņu.

Pīlādžlapu sorbārija (Sorbaria sorbifolia) 'Sem'

Īpaši skaista tieši plaukšanas laikā, jo jaunie dzinumi un lapas dzinumu galos ir sarkanīgi oranžas. Tieši to dēļ šīs šķirnes sorbārija ir ļoti efektīga! Tai gan ir ari viens mīnuss, ar ko jārēķinās, - izplatīšanās ar sakņu atvasēm. Par laimi, ne tik agresīva kā parastajai sorbārijai, kas jau kopš senseniem laikiem audzēta pie lauku mājām. Nereti arī mūsdienās, kad ēkas jau sen sabrukušas, varbūt tikai skurstenis palicis, sētas vietu rāda mežonīgas sorbāriju audzes. Arī 'Sem' augums nav tik liels kā pamatsugai (2-3 metri), tikai ap metru. Zied baltiem ziediem.

ŅEM VĒRĀ!

*Krāsainās lapas viskošākās ir vasaras pirmajā pusē. Ēnainākā vietā lapu košums nav tik spilgts kā saulainā.
 
*Ir labi, ja krāsu toņi gleznā atkārtojas - gan augstāka, gan zemāka auguma augos.
 
*No lapu krūmiem izveidotu kompozīciju iespējams noturēt formā ilgus gadus, tos apgriežot un saglabājot proporcijas pret blakus esošajiem augiem.

NO BALTA LĪDZ ZILGANI PELĒKAM

Baltais grimonis (Cornus alba) 'Elegantissima'

Ar platām, baltām lapu malām, tāpēc pa gabalu krūms izskatās pelēcigi balts. Katru var veidot ar izteiktu formu, piemēram, apaļu bumbu, bet tad dzinumi noteikti jāapgriež divreiz sezonā - pavasarī pirms lapu plaukšanas un vasaras vidū pēc Jāņiem. Taču, ja vajag formu pielīdzināt, to nākas darīt jebkurā laikā. Ne vienmēr izdodas visu izdarīt tieši pēc priekšrakstiem, tad jāņem zāģis.

Ložņu kārkls (Salix repens) 'Nitida'

Aug gan pusēnā, gan saulē. Apgriežot var izveidot ļoti kompaktu augumu. Savukārt daudzi kompakti apgriezti augi ļauj ainavā iezīmēt ģeometriskas līnijas un formas.

 

Pelēkā spireja (Spiraea x cinerea) 'Grefsheim'

Dārzu papildina ar smalku pelēko toni. Uzreiz pēc ziedēšanas dzinumu daļa, kuru sedza ziedi, jāapgriež, lai aug jaunie dzinumi ar pelēkzaļām lapiņām. Ja kādu gadu noziedējušos dzinumus nenogriezīs, krūma forma kļūs brīvāka, vairāk izspūrusi. Turpretī, nogriežot pārāk vēlu, spireja nākamajā gadā mazāk ziedēs, jo ziedi veidojas uz iepriekšējā gada dzinumiem.

Purpura kārkls (Salix purpurea) 'Gracilis' ('Nana')

Ar dabiski noapaļotu vainagu, ļoti smalku lapojumu un zarojumu, pelēcīgu toni, neaug liels, tikai līdz metram, tāpēc to ir viegli kombinēt ar citiem augiem stādijumos.

VĒL DAŽAS IDEJAS IEDVESMAI

Vesela krāsu gamma, izspēlēta tikai ar irbeņlapu fizokarpiem. No kreisās: irbeņlapu fizokarpa jeb parastās irbeņspirejas (Physocarpus opulifofius) pamatsuga, šķirne 'Diabolo' ar tumši puprpursarkanām, gandrīz melnām lapām, un 'Luteus', kam plaukšanas laikā lapas ir dzeltenas, vēlāk dzeltenzaļas un izskatās kā ziedoša forsītija.

Rotaļīgā , brīvi augošā dzīvžogā kā viļņi veļas augstākās Niponas spirejas (Spiraea nipponica) 'Snowmound' ar baltiem ziediem un tumšzaļām lapām un dzeltenlapu Japānas spirejas (Spiraea japonica) 'Gold Mound'.

Uz neitrālā skuju kokaugu zaļuma fona ritmiskā rindā mijas Japānas spirejas 'Magic Carpet' siltais tonis ar Zībolda hostu (Hosta sieboldiana) 'Blue Angel' lapu vēso zilganpelēko toni.

Doties atpakaļ uz Publikācijām Skatīt oriģinālizdevumu:

 

   
 
Izstrādātājs: MediaWEB